Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Najväčší úspech na finančných trhoch

BRATISLAVA 11.októbra –

Slovensko opäť prepisuje históriu. Tento krát je to na finančných trhoch. Slovenská republika v utorok dosiahla historický míľnik a po prvýkrát predala 30- ročné dlhopisy.

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) má za sebou úspešný deň. Investori na európskych finančných trhoch prejavili veľký záujem o slovenskú novinku, ktorou je doteraz najdlhší emitovaný dlhopis so splatnosťou 30 rokov.

„Po prvýkrát v histórii sme predali 30- ročné dlhopisy v celkovej hodnote 1 miliardy eur s kupónovým výnosom na úrovni 2 % ročne“, uviedol po úspešnom predaji riaditeľ ARDAL-u Daniel Bytčánek.

Táto transakcia predstavuje najväčší 30- ročný predaj dlhopisov v tomto roku, v regióne strednej a východnej Európy a jeden z najväčších v histórii.

„Pre mňa je to dôkaz, že sme na správnej ceste, a je to odmena za to, že po tejto ceste kráčame. Zároveň je to dôkaz, že investori, ktorí požičali našej krajine peniaze na 30 rokov, veria v budúcnosť Slovenska. Je to aj ocenenie dôveryhodnosti našich verejných financií“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Dlhopisy boli predané s najnižšou prirážkou na úrovni 0,45 % p.a. Celkový výnos pre investorov dosiahol 2,03 % p.a. Táto prirážka je historicky najnižšou v krajinách strednej a východnej Európy pri predaji dlhopisov na 30 rokov na primárnom trhu a úrokové náklady sú väčšie iba o 0,2 %, ako má napríklad Francúzsko alebo Belgicko.

O dlhopisy prejavilo záujem množstvo investorov, z ktorých 170 zaznamenalo úspech v podobe kúpy dlhopisov. Išlo o investorov z 15 krajín, pričom najviac z nich bolo z Rakúska a Nemecka, Francúzska, krajín Beneluxu, Veľkej Británie a Írska. Viac ako polovicu dlhopisov kúpili správcovské fondy.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vedenie českého ASBIS-u preberá Andrej Buchamer

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.