Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júna 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Ministerstvo zvýšilo odhad rastu ekonomiky

BRATISLAVA 15. júna (SITA) –

Podľa predpokladov IFP vznikne v tomto roku vyše 5 600 pracovných miest, čo predstavuje rast zamestnanosti o 0,3 percenta. Počet pracujúcich na Slovensku by mal na úroveň spred krízy stúpnuť do roku 2015.

Priemerná hodnota nominálnej mzdy v tomto roku dosiahne hodnotu 811 eur, čo by malo byť o 25,1 eur viac než v roku 2011. Od roku 2013 by sa mala nominálna mzda zvyšovať rýchlejším tempom. Napriek plánovanej konsolidácii to bude znamenať akceleráciu reálnej mzdy v nasledujúcich rokoch v priemere o 2,2 % ročne.

V roku 2012 očakávame rast cien o 3,5 %, čo je však menej ako v roku 2011, kedy inflácia stúpla o takmer 4 %.

Nemenej dôležitý je fakt, že Slovensku sa začiatkom týždňa podarilo predať 4,5-ročné dlhopisy pri 2,6 % úrokovej sadzbe. Takéto dlhopisy totiž sa ešte na začiatku januára predávali s výnosom takmer 4,7 %. Ministerstvo financií to považuje za vyjadrenie dôvery zahraničných investorov aj v súvislosti s konsolidačnými plánmi vlády, ktorá je tak považovaná za kredibilnú.

V roku 2013 očakávame aj vyššiu spotrebu domácností o 1,4 % a pokles nezamestnanosti na 13,7 %, čo potvrdzuje, že nevyhnutný cieľ znižovania deficitu verejných financií by sa nemal zásadnejšie dotknúť nižšej a strednej vrstvy obyvateľstva.

Zatiaľ čo konsolidácia verejných financií v roku 2011 znížila hospodársky rast o takmer 1 p.b., v budúcom roku odhaduje IFP takýto vplyv na HDP len na úrovni 0,4 p.b.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Deti v Šamoríne hýbali kostrou, aj rozumom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.