Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2012 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Minister financií vyrokoval pre Slovensko výnimku

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) –

Po viac ako 13-hodinovom maratóne rokovaní euroskupiny sa podarilo vyrokovať výnimku z priamych transferov z vlastných rozpočtov členských krajín Grécku. Na základe včerajšieho rokovania sa jednotlivé členské štáty zaviazali, že pošlú na segregovaný účet do Grécka sumu vo výške príjmu národných centrálnych bánk z SMP (program nákupu dlhopisov centrálnych bánk eurosystému).

„Ministri financií eurozóny prijali naše argumenty o špecifickej situácii v Národnej banke Slovenska. Vzhľadom na celkové záporné vlastné imanie NBS musí totiž centrálna banka akýkoľvek pozitívny hospodársky výsledok použiť na umorenie naakumulovanej straty. Keby sa nepodarilo vyjednať pre Slovensko výnimku, jednorazový prevod do Grécka by sa musel financovať z rozpočtu, čo by zhoršilo akruálny i hotovostný deficit SR a tiež náš dlh, „povedal minister financií Peter Kažimír s tým, že aj keby NBS mohla previesť svoj podiel z menového príjmu z SMP do rozpočtu vlády, podľa účtovných pravidiel ESA95 by sa jednalo iba o hotovostný prevod, nie o rozpočtový príjem, čo by malo dopad na zhoršenie účtovného deficitu a dlhu. Tento scenár
vyhlásil minister financií Kažimír za neprijateľný.

Súčasťou dohody je revízia fiškálnych cieľov, kde Grécko musí dosahovať primárny prebytok od roku 2014 na úrovni 4,5%. Grécko musí implementovať všetky štrukturálne reformy naordinované v programe a zrealizovať privatizáciu v dohodnutom rozsahu.

Za účelom posilnenia kontroly finančných tokov musí Grécko zriadiť oddelený účet na splácanie dlhov. Grécko bude na tento účet prenášať všetky príjmy z privatizácií, cielené primárne prebytky, ako aj 30% zo sumy prevyšujúcej cielené primárne prebytky, aby tak plnilo dlhovú službu na základe výhľadu pre nadchádzajúce kvartály. Grécko taktiež zvýši transparentnosť a bude EFSF a ESM poskytovať predbežné a reálne informácie o transakciách na tomto účte.

Na základe týchto skutočností a po uistení gréckymi orgánmi o ich odhodlaní pokračovať vo fiškálnych a štrukturálnych reformách, ako aj po pozitívnom výsledku možnej operácie spätného odkúpenia dlhu, členské štáty eurozóny budú pripravené zvážiť nasledovné opatrenia:

* Zníženie úrokových sadzieb o 100 bázických bodov na úvery v rámci prvého gréckeho programu (Greek Loan Facility). Slovensko sa na tomto programe nezúčastňuje.
* Zníženie o 10 bázických bodov garančného poplatku v rámci gréckych pôžičiek od EFSF.
* Predĺženie splatnosti bilaterálnych a EFSF úverov o 15 rokov a odklad gréckych úrokových platieb na úvery EFSF o 10 rokov. Tieto miery neovplyvnia úverovú bonitu EFSF, ktorá je plne garantovaná zárukami členských štátov.
* Záväzok členských štátov postupovať na vydelený účet Grécka od rozpočtového roku 2013 sumu ekvivalentnú príjmu národných centrálnych bánk z SMP portfólia. (Slovensko vyrokovalo výnimku)

Jednotlivé ústretové kroky voči Grécku budú postupné a podmienené na základe ráznej implementácie reforiem v období trvania programu ako aj v nasledujúcom období dohľadu. Ministri financií sa zhodli, že boli splnené podmienky na to, aby členské štáty začali relevantné národné procedúry potrebné na schválenie vyplatenia pomoci v rámci už schváleného programu EFSF, ktoré sa rovná sume 43,7 miliardy EUR. 10,6 miliardy EUR na financovanie rozpočtu ako aj 23,8 miliardy EUR v dlhových nástrojoch EFSF, budú vyplatené v decembri. Zvyšná suma bude vyplatená v troch splátkach počas prvého kvartálu 2013, v spojitosti s implementáciou cieľov Memoranda, vrátane implementácie odsúhlasenej daňovej reformy do konca januára, pod podmienkou súhlasu Trojky. Ide tak o vyplatenie zdrojov v rámci programu pre Grécko, ktorý bol schválený ešte predchádzajúcou vládou. Predpokladá sa, že implementáciou dohody euroskupiny z 27. novembra by sa mal znížiť dlh Grécka v roku 2017 na 175% HDP, v roku 2020 na 124% a v roku 2022 by mal poklesnúť pod 110%.

tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami OH 2024: Slovenský olympijský dom Maison Slovaque je oficiálne otvorený

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.