Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Minister financií na oficiálnej návšteve Českej republiky

BRATISLAVA 26. novembra –

Minister financií Peter Kažimír dnes ukončil svoju oficiálnu návštevu v Prahe. Počas dvoch dní sa stretol s vrcholnými predstaviteľmi Českej republiky. Okrem toho diskutoval aj so študentmi Vysokej školy ekonomickej o vývoji ekonomík oboch krajín.

Minister financií Peter Kažimír sa na úvod svojej návštevy stretol s predsedom Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky Janom Hamáčkom. V stredu popoludní potom prezentoval študentom Vysokej školy ekonomickej na prednáške výsledky slovenskej ekonomiky. Okrem iného tiež uviedol, že po pobaltských štátoch predstavuje Slovensko najrýchlejšie konvergujúcu krajinu v EÚ, pričom zvýšilo svoje HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily zo 47% v roku 1995 na 76% v 2013.

Študentov zaujímali aj skúsenosti Slovenska so zavedením spoločnej meny euro a vplyv na hospodárstvo krajiny. „Prijatie eura zvýšilo výkon slovenskej ekonomiky o desatinu. Pre nás je zavedenie eura úspešný príbeh“, konštatoval minister financií. Témou prednášky boli aj úspechy, ktoré Slovensko dosiahlo v boji proti daňovým únikom.

Táto téma bola predmetom diskusie aj počas štvrtkového stretnutia s českým ministrom financií Andrejom Babišom. K boju proti daňovým únikom podľa ministra Kažimíra pomohlo napríklad spustenie kontrolného výkazu DPH, ktorý bude zavedený aj v ČR od januára 2016. „Slovensko má pred nami náskok. Za posledné tri roky prijali opatrenia ako napríklad kontrolné hlásenie, elektronická evidencia tržieb, či daňová kobra, ktoré my chystáme zaviesť. Aj vďaka týmto opatreniam získala Slovenská republika do rozpočtu až 3 % HDP, to znamená 2 mld. eur navyše“, povedal po stretnutí Andrej Babiš.

Ministri spolu hovorili aj o vzájomnej výmene informácií, či spolupráci finančných správ oboch krajín. Témou bola aj bezpečnostná situácia v Európskej únii, kde sa ministri zhodli na tom, že je naliehavá potreba urobiť konkrétne opatrenia na zabezpečenie hraníc. Oficiálnu návštevu v Prahe ukončil minister Peter Kažimír popoludní, kedy ho prijal prezident Českej republiky Miloš Zeman.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vládna špička na ITAPA: Dezinformácie sú verejný nepriateľ číslo 1. Počas koronakrízy nabrali na sile, musíme začať konať

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.