Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. augusta 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Ľudia s najnižšími mzdami zarobia o desiatky eur viac

BRATISLAVA 19. augusta –

MF SR pripravilo zásadnú zmenu v oblasti odvodov, vďaka ktorej sa zvýši čistá mzda ľuďom s nízkymi zárobkami.

MF SR navrhuje, aby boli zdravotné odvody zamestnancov znížené v plnej výške až do úrovne novej minimálnej mzdy, pričom odpočítateľná položka by sa postupne znižovala s rastúcim príjmom až po zárobky vo výške 494 eur, čo predstavuje 1,3-násobok minimálnej mzdy.

Zavedením odvodovej odpočítateľnej položky sa preto výrazne znížia odvody nízkopríjmových zamestnancov, čo môže pozitívne pocítiť až do 580-tis. ľudí. Zároveň zamestnávateľom klesnú náklady na prácu v pásme od úrovne minimálnej mzdy do výšky 494 eur.

Spolu so zavedením odvodovej odpočítateľnej položky má dôjsť k historicky najvyššiemu zvýšeniu minimálnej mzdy na 380 eur. Zamestnanci s minimálnou mzdou by tak napr. mali každý mesiac v peňaženke o 32 eur viac. Teda v podstate dostanú za
rok namiesto dvanástich až trinásť platov.

Od tejto zmeny MF SR očakáva jednak zvýšenie záujmu zamestnávať, keďže firmám klesnú náklady na prácu. A tiež predpokladáme rast motivácie legálne sa zamestnať, a naopak pokles motivácie pracovať „na čierno“.

Vplyv na príjmy štátu bude predstavovať približne 150 mil. eur, z čoho zhruba polovica by šla v prospech vyšších čistých miezd zamestnancov a druhá polovica by pripadala na nižšie alebo nezmenené náklady práce pre zamestnávateľov.

Tlačovú správu spolu s prezentáciou nájdete tu:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=722

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Päť jednoduchých spôsobov, ako zviditeľniť a podporiť váš biznis

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.