Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Kvalitné projekty dostali zelenú. Slovensko je o krok bližšie k úspešným reformám

BRATISLAVA 5. septembra –

Európska komisia (EK) v marci zahájila Program na podporu štrukturálnych reforiem 2017-2020 (SRSP). Slovensko sa do Programu zapojilo s 22 národnými projektami, z ktorých tím EK po preskúmaní vybral 7 najlepších. Vďaka snahe jednotlivých rezortov a kvalite projektov tak má Slovensko šancu transparentne čerpať výhody vyplývajúce z členstva v EÚ a zabezpečiť lepšie fungovanie procesov v zdravotníctve, financiách či daňových otázkach.

Hlavným cieľom programu je pomôcť krajinám pri vykonávaní štrukturálnych reforiem podporujúcich rast. Tieto reformy by mali pomôcť posilniť konkurencieschopnosť, zvýšiť produktivitu a udržateľný rast, vytvárať pracovné miesta a podporovať investície. V aktuálnom kole tím EK na naše projekty vyčlenil 1,36 milióna EUR. Na rozdiel od štrukturálnych fondov, správu a riadenie celého projektu zabezpečuje priamo EK. Rezorty sú tak len prijímateľom výhod programu. Treba zdôrazniť, že program nekončí a krajiny sa budú môcť zapojiť opätovne aj na jeseň tohto roku.

Medzi úspešnými uchádzačmi zo Slovenska je Ministerstvo financií SR, ktoré získa strategické a metodologické poradenstvo pre projekt Hodnota za peniaze. Ďalším je Finančné riaditeľstvo SR, ktoré si stanovilo za cieľ vytvoriť stratégiu pre dobrovoľné dodržiavanie daňových predpisov a Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB AM), ktorá vytvorí zásobník projektov vhodných na financovanie návratnou formou pomoci. Medzi vybranými je aj rezort zdravotníctva, ktorý sa vo svojom projekte zameral na zlepšenie nákladovej efektívnosti zdravotníckych služieb, ako aj na zlepšenie kvality a prístupu občanov k zdravotníckym službám. Ministerstvo hospodárstva uvíta asistenciu pri vytváraní podmienok pre rodinné podnikanie na Slovensku.

SRSP je spôsob ako chce EK prispieť k napĺňaniu štrukturálnych reforiem, a to najmä špecifických odporúčaní, ktoré členské štáty dostávajú každoročne v lete. Iniciatíva vychádza zo skúseností nadobudnutých pri poskytovaní technickej pomoci krajinám vykonávajúcim programy makroekonomických úprav – Grécka a Cypru. Program je otvorený všetkým členským štátom Únie a hlavným výberovým kritériom je kvalita projektov a opodstatnenosť reforiem v kontexte potrieb príslušného členského štátu.

O samotnom programe sa viac dozviete na stránke ministerstva financií tu alebo priamo na stránkach Európskej komisie tu. Nariadenie Európskeho nariadenia a Rady (EÚ) 2017/825 zo 17. mája 2017, ktorým sa ustanovuje program na podporu štrukturálnych reforiem na obdobie rokov 2017 až 2020 a ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a (EÚ) č. 1305/2013 bolo zverejnené v oficiálnom vestníku Európskej komisie dňa 19.mája 2017.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vilabyty – najvýhodnejší developerský projekt, ktorý aktuálne nemá konkurenciu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.