Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. októbra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Kontrolné známky budú mať nové bezpečnostné prvky

BRATISLAVA 24. októbra –

Kremnica, 24. 10. 2014 – Ochrana spotrebiteľa a boj s daňovými únikmi. Aj to je cieľom zavedenia nových kontrolných známok, ktoré budú súčasťou škatuliek cigariet a fliaš s liehovinami. Tlač kontrolných známok so špeciálnymi bezpečnostnými prvkami sa už naplno začala v štátnej Mincovni v Kremnici, ktorá po novom bude ako jediná tlačiť kontrolné známky pre slovenský trh.

„Ministerstvo financií v spolupráci v Finančným riaditeľstvom a Mincovňou Kremnica, spustilo úplne nový systém tlače kolkov, vďaka čomu sa výrazne zjednoduší kontrola ich pravosti, obmedzí sa priestor na falšovanie a daňové úniky a zvýši sa ochrana spotrebiteľa,“ povedal štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc.

Nový systém tlače kontrolných známok posilňuje systém kontroly tovaru. Každá fľaša liehoviny, škatuľka cigariet, balenie tabaku, prípadne cigár alebo cigariek bude mať na kontrolnej známke jedinečné identifikačné číslo, pomocou ktorého bude možné jednoducho overiť, či tovar pochádza z legálnych zdrojov. V prípade liehu dochádza aj k posilneniu ochrany kontrolnej známky pred falzifikovaním pridaním ochranného prvku hĺbkotlače. Možnosť skontrolovať, či bola kontrolná známka nalepená na správne spotrebiteľské balenie, budú mať aj spotrebitelia prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Prechod na nový systém tlače a označovania bude postupný. Tzv. duálny režim, počas ktorého bude možné označovať spotrebiteľské balenia cigariet a liehovín aj pôvodnými kontrolnými známkami, bude prebiehať až do konca marca 2015.

S novými kontrolnými známkami môžu byť na trhu cigarety od 1. novembra 2014, tabak od 1. decembra 2014 a cigary, cigarky a liehoviny od 1. januára 2015. Zákon navyše umožňuje predajcom fliaš liehovín so starými kontrolnými známkami predávať až do 30. 9. 2016, u cigariet je táto lehota nastavená na 31. 08. 2015. Doposiaľ neoznačované spotrebiteľské balenia cigár bude možné predávať do 31. 12. 2016, v prípade cigariek je termínom 31. 12. 2015 a v prípade tabaku je to 31. 3. 2015.

Dozor nad tlačou kontrolných známok, nakladaním s kontrolnými známkami, materiálmi použitými na výrobu kontrolných známok, likvidáciou vytlačených tlačových listov kontrolných známok a materiálmi používanými na ich tlač vykonáva finančná správa.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek fénix® 7 a prekvapil novinkou epix™ (Gen2)

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.