Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júla 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Komentár k štátnemu rozpočtu za jún 2015

BRATISLAVA 1. júla –

V júni 2015 došlo k zníženiu schodku štátneho rozpočtu o viac ako 626,6 mil. eur

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu júna 2015 medziročne vyššie o 1,04 mld. eur, čo predstavuje nárast až o 19,5 % . Výdavky štátneho rozpočtu boli vyššie o takmer 419 mil. eur čo je 5,7 %. Štátny rozpočet tak dosiahol ku koncu júna schodok vo výške 1,3 mld. eur. Uvedené hospodárenie štátneho rozpočtu znamenalo medziročné zníženie schodku o 626,6 mil. eur, resp. 31,8 %.

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 651,3 mil. eur čo je v percentuálnom vyjadrení 15,2 %. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z príjmov právnických osôb vo výške 381,6 mil. eur, u dane z pridanej hodnoty vo výške 253,8 mil. eur, a u spotrebných daní vo výške 39,4 mil. eur. Medziročný pokles bol zaznamenaný u dane vyberanej zrážkou 11,7 mil. eur a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií o 1,4 mil. eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 518,3 mil. eur. Rovnako medziročný nárast bol aj u príjmov štátneho rozpočtu z dividend a to o 160,8 mil. eur.

Pozitívne sa vyvíjali aj výdavky na obsluhu štátneho dlhu, ktoré medziročne klesli o 162,0 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 485,7 mil. eur (84,5 %), s čím súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania vo výške 85,2 mil. eur.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=783

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Seriálový fenomén Iveta vyšiel aj ako kniha. A vydarila sa!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.