Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. apríla 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Komentár k plneniu štátneho rozpočtu – marec 2015

BRATISLAVA 1. apríla –

Schodok štátneho rozpočtu medziročne klesol o viac ako 12 %

Príjmy štátneho rozpočtu boli ku koncu marca 2015 oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyššie o 219,5 mil. eur. Výdavky boli pri medziročnom porovnaní tiež vyššie, a to o 85,4 mil. eur. Uvedené znamenalo medziročné zníženie schodku štátneho rozpočtu o 134,1 mil. eur na úroveň 951,7 mil. eur.

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 266,6 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z pridanej hodnoty vo výške 134,4 mil. eur, u dane z príjmov právnických osôb vo výške 124,1 mil. eur, u dane z používania tovarov a z povolení na výkon činnosti vo výške 66,8 mil. eur a u spotrebných daní vo výške 14,6 mil. eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 181,0 mil. eur.

Príjmy štátneho rozpočtu z dividend zatiaľ neboli realizované a ich príjem je možný predpokladať až v druhej polovici roka.

V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému poklesu o necelých 190 mil. eur. V roku 2014 bola v tom čase prijatá prvá polovica jednorazovej úhrady mobilných operátorov za pridelené frekvencie, ktoré si vydražili v elektronickej aukcii, a to v objeme 81,9 mil. €. Druhým výrazným vplyvom roku 2014 bola realizácia príjmov štátneho rozpočtu v súvislosti s ukončením procesu predaja ropy a ropných produktov vo výške 93 mil. eur.

V rovnakej výške boli ovplyvnené aj ďalšie výdavky štátneho rozpočtu, teda uvedená operácia nemala dopad na schodok štátneho rozpočtu.

V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 178,6 mil. eur , s čím súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania vo výške 26,9 mil. eur. Transfer Sociálnej poisťovni sa medziročne znížil o 33,2 mil. eur. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne pokleslo o 47,6 mil. eur.

Viac informácii nájdete na tomto linku: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=770

Tlačový odbor
Ministerstvo financií

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Dedoles podporuje LGBT+ komunitu. Za každý dúhový komentár daruje 1 euro

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.