Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. októbra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Eurostat zlepšil výsledky hospodárenia SR

BRATISLAVA 21. októbra –

Eurostat dnes zverejnil jesennú notifikáciu, podľa ktorej hospodárenie Slovenska skončilo vlani lepšie než sa očakávalo. Oproti jarnej notifikácii sa deficit verejnej správy za rok 2015 zlepšil o 0,26 % a dosiahol 2,71% HDP. Za pozitívnym výsledkom je najmä zlepšenie výberu dane z príjmu právnických osôb. Spätná revízia HDP v aktualizovaných notifikovaných údajoch je hlavným faktorom zníženia dlhu verejnej správy v roku 2015 o 0,43 % HDP. K zlepšeniu oproti jari došlo pri hrubom dlhu, ktorý tak za rok 2015 dosiahol hodnotu 52,5 % HDP.

Minister financií na tieto dobre správy zareagoval zo služobnej cesty na Islande:

„V prvom rade pozdravujem všetkých doma z Reykjavíku. Teším sa na návrat domov a teším sa, že sa spolu s Vami budem môcť pochváliť s výsledkami za rok 2015. Vidíte, že sa oplatí byť trpezlivý, to čo sme avizovali pri jarnej notifikácii aj na začiatku roka, že výsledky budú lepšie ako sa ukazujú, sa dnes stalo pravdou. Čierne na bielom, deficit v roku 2015 na úrovni 2,7 je takmer v cieli. Takže prosím hlasných kritikov z jari tohto roka, aby si uvedomili, že niekedy je treba dva krát merať a raz rezať. Ospravedlnenie od nich nežiadam, ale teším sa z výsledkov. Dlh klesá tak isto, sme pod úrovňou 53 %, bezpečne pokračujeme v tomto trende. Tešme sa spolu, že sme v období ekonomického rastu u nás ale aj u našich obchodných priateľov. Taký mám pocit zo svojej cesty, či už vo Švajčiarsku, v Lichtenštajnsku alebo včera v Nórsku, dnes na Islande. Všetci sa môžeme tešiť z konca krízy a za takého zdravého ekonomického rastu, dúfajme, že nám šťastie bude ďalej priať.“

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Tridsať rokov V4 v číslach: najviac poskočilo Poľsko, na čele však zostávajú Česi

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.