Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. októbra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Eurostat potvrdil pozitívne výsledky hospodárenia

BRATISLAVA 22. októbra –

Eurostat potvrdil pozitívne výsledky hospodárenia

Eurostat včera zverejnil svoju jesennú notifikáciu. Hospodárenie Slovenska skončilo v roku 2014 podľa zverejnených výsledkov lepšie, ako sa očakávalo. Podľa spresnených údajov dosiahol deficit verejných financií v minulom roku úroveň 2,78 % HDP, čo je pokles oproti výsledkom z apríla (2,87% HDP).

K zlepšeniu došlo aj pri hodnotení dlhu. Zatiaľ čo na jar Eurostat potvrdil výšku dlhu Slovenska za rok 2014 na úrovni 53,58 %, v jesennej notifikácii došlo k jeho zníženiu na úroveň 53,47 % HDP.

V porovnaní s aprílovou notifikáciou, boli do jesennej notifikácie zapracované okrem vplyvu údajov z aktualizovaných účtovných výkazov aj niektoré ďalšie zmeny.

Výšku deficitu pozitívne ovplyvnili najmä aktualizované údaje daňových a odvodových príjmov, zahrnutie Fondu na podporu vzdelávania a Recyklačného fondu do sektora verejnej správy, ale aj ďalšie zmeny súvisiace s metodikou ESA 2010. Naopak, negatívny vplyv na schodok malo napríklad zníženie pohľadávky voči EÚ z dôvodu aktualizácie výšky korekcií a ďalšie opatrenia.

Na výšku dlhu mal oproti aprílu vplyv nárast vykazovaných úverov Národnej diaľničnej spoločnosti a preradenie záväzkov zo zábezpek z finančného nástroja „ostatné záväzky“ Eximbanky do dlhu.

Z pohľadu európskej dvadsaťosmičky je deficit Slovenskej republiky štrnásty najnižší a v Eurozóne je SR na deviatom mieste. Maastrichtský dlh Slovenskej republiky je v rámci EÚ jedenásty najnižší. V eurozóne je maastrichtský dlh SR na piatom mieste. Pred nami je Estónsko, Luxembursko, Lotyšsko a Litva.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Energetická kríza ako príležitosť pre vyššiu kvalitu bývania

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.