Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Európska komisia predstavila jesenné čísla

BRATISLAVA 11. novembra –

Európska komisia zverejnila jesennú prognózu, ktorá je v základných črtách podobná septembrovej prognóze Ministerstva financií SR. V rokoch 2016 až 2018, očakáva Komisia nárast slovenskej ekonomiky o viac ako 3 %, pričom hlavným motorom bude domáci dopyt. Pozitívny impulz prinesie najmä spotreba domácností, ktorá ťaží zo stále sa zlepšujúceho trhu práce a nízkych spotrebiteľských cien.

Komisia pozitívne vníma najmä vývoj na trhu práce, ktorý podporí rast spotreby domácností. EK významne zvýšila odhad rastu zamestnanosti na tento rok (z 1,8 % až na 2,7 %). Zamestnanosť ťaží zo silného ekonomického rastu, a miera nezamestnanosti bude ďalej klesať až pod 8% v roku 2018.

Inflácia sa bude podľa EK zotavovať pomaly a v roku 2018 dosiahne 1,4 %.

Z pohľadu vývoja verejných financií potvrdila prognóza EK dôveryhodnosť konsolidačného plánu vlády SR na roky 2017 až 2019. S výnimkou mierne rozdielnych úrovní budú saldo aj dlh verejnej správy klesať približne rovnakým tempom ako predpokladá odhad MF SR.

V roku 2016 prognózuje EK pokles deficitu na úroveň 2,2 % HDP, čo predstavuje medziročné zlepšenie o 0,5 % HDP. K pozitívnej zmene salda prispieva hlavne pozitívny vývoj daňových a odvodových príjmov verejnej správy. V roku 2017 by mal deficit naďalej klesať a dosiahnuť výšku 1,5 % HDP.

Za predpokladu nezmenených politík prognózuje EK pre rok 2018 pokračujúcu konsolidáciu s očakávanou výškou deficitu 0,5 % HDP.

Hrubý dlh VS pre rok 2016 odhaduje EK na úrovni 53,3 % HDP. Krátkodobé zvýšenie dlhu je ovplyvnené nárazovou potrebou hotovostných prostriedkov v súlade so splátkovým kalendárom koncentrovaným na prelome rokov 2016 a 2017.

V ďalších rokoch sa dlh opätovne vráti na klesajúcu trajektóriu v súlade s prognózou MF SR. Hrubý dlh VS dosiahne podľa EK na konci prognózovaného obdobia výšku 51,5 % HDP.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Slovensko hlasom menších krajín v európskom vesmírnom priemysle

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.