Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: EIB zvyšuje prítomnosť na Slovensku

BRATISLAVA 6. novembra –

EIB zvyšuje prítomnosť na Slovensku; spolufinancuje prioritné projekty v dopravnom sektore

Bratislava/Luxemburg, 6. november 2015 – Skupina Európskej investičnej banky (EIB) dnes inaugurovala svoju kanceláriu v Bratislave, aby posilnila svoje zastúpenie na Slovensku.

Banka EÚ taktiež podpísala úver vo výške 350 miliónov euro na spolufinancovanie prioritných projektov, ktoré sú oprávnené na financovanie z fondov Európskej únie v programovom období 2014-2020. Zdrojmi od EIB – prvá časť úveru, ktorá je súčasťou schváleného úveru v celkovej výške 669,6 milióna euro – budú podporené strategické investície dopravnej infraštruktúry identifikované v Cestnom regionálnom Master Pláne Slovenskej republiky.

Prezident EIB Werner Hoyer, ktorý inauguroval kanceláriu skupiny EIB spolu s podpredsedom vlády a ministrom financií Slovenskej republiky Petrom Kažimírom, uviedol: „Kancelária zabezpečí našu fyzickú prítomnosť na Slovensku, prístupnosť trhu a zlepší naše dodávacie možností. Banka EÚ sleduje svoj prístup k mobilizácii investícií dosiahnutej prostredníctvom „úverov, blending a poradenstva“. Priestor je pre zvýšenie našej podpory a prehlbovanie spolupráce so slovenskými poskytovateľmi, súkromnými investormi, spolufinancovateľmi a orgánmi verejnej správy v prospech obyvateľov.“

„Zriadenie stálej kancelárie na Slovensku je významným momentom v rozvíjaní našich vzájomných vzťahov a zviditeľnenie EIB. Investície financované EIB prispeli k podpore hospodárskeho rastu našej ekonomiky a regionálnemu rozvoju.“ dodal podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky Peter Kažimír.

Na podporu činnosti a politického dialógu má EIB v súčasnosti svoje kancelárie v 20 členských štátoch a v 19 krajinách mimo EÚ.

Podpísané operácie EIB na Slovensku sú vo výške 6,6 biliónov euro. Dohoda o financovaní, ktorá bola dnes podpísaná, doplní rozsiahle portfólio strategických projektov v sektore dopravy.

Viceprezident EIB László Baranyay, ktorý je zodpovedný za aktivity na Slovensku, povedal: „Tento úver je dobrým príkladom toho, ako efektívne spájať naše zdroje s fondmi Európskej únie. Prispeje to k vytvoreniu bezpečnejšieho a plynulejšieho dopravného systému, najmä železníc. Pevne verím, že naša investícia zlepší atraktívnosť ekologicky priaznivých dopravných systémov, s prínosom z hľadiska zlepšenia kvality života slovenských občanov a posilnenia konkurencieschopnosti krajiny.“

Financovanie od EIB bude poskytnuté dvoma formami: štrukturálneho programového úveru na spolufinancovanie investícií v sektore dopravy v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a krytím národnej časti spolufinancovania Nástroja pre spájanie Európy v programovom období 2014-2020.

Zdrojmi od EIB budú financované investície potrebné na (i) budovanie chýbajúcich úsekov hlavnej železničnej a cestnej siete TEN-T (Transeurópske siete – Doprava); (ii) obnovu parku železničných koľajových vozidiel; (iii) rozvoj infraštruktúry prístavov; (iv) obnovu mestského systému električiek; (v) modernizáciu regionálnych ciest a obchvatov; a (vi) budovanie inteligentných dopravných systémov a riadenie systémov ciest a železníc.

Tento úver je štvrtým úverom v oblasti spolufinancovania projektov podporených fondmi EÚ. Zo strany EIB bol predtým poskytnutý úver vo výške 95 miliónov euro v roku 2004; 1,3 miliárd euro v roku 2010; a naposledy vo výške 600 miliónov euro v júni 2015.

Európsky investičný fond (EIF), ktorý je súčasťou skupiny EIB, v rámci iniciatívy JEREMIE (Spoločné európske zdroje pre mikro až stredne veľké podniky) manažuje holdingový fond vo výške 100 miliónov euro. Ide o využitie prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ alokovaných pre Slovensko. Malé a stredné veľké podniky na Slovensku môžu prostredníctvom štyroch záručných nástrojov, dvoch nástrojov na zdieľanie rizika a dvoch nástrojov pre kapitálové operácie benefitovať zo zvýhodnených investícii rizikového kapitálu, investičných úverov a prevádzkového kapitálu v celkovom objeme 330 miliónov euro. Ďalšie dve záručné operácie a dve operácie v oblasti mikrofinancovania majú za cieľ katalyzovať približne 85 miliónov euro prostredníctvom financovania inovatívnych a vysoko rastových malých a stredne veľkých podnikov, a tiež 20 miliónov euro pre mikropodnikateľov, ktorí majú obmedzený prístup k tradičným bankovým službám, vrátane mladých a samostatne zárobkovo-činných podnikateľov.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Historická investícia Európskej investičnej banky do fondu v správe SIH

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.