Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. februára 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Efektivita výberu daní sa zvyšuje

BRATISLAVA 17. februára –

Oproti poslednej prognóze z novembra minulého roka, teda prognóze, na ktorej bol postavený rozpočet na tento rok, zvyšujeme odhad daňových a odvodových príjmov v roku 2013 o 261 mil. eur (0,4% HDP) a o 189 mil. eur (0,3% HDP) v roku 2014.
K vyššej prognóze prispel zlepšený výber DPH, lepší výnos spotrebných daní a očakávaný vyšší aktuálny výnos pri dani z príjmov právnických osôb (DPPO).
„Vďaka bezprecedentnej spolupráci finančnej správy polície, generálnej prokuratúry, sa nám podarilo dosiahnuť zlepšenie úspešnosti, efektivity výberu dane z pridanej hodnoty na medziročnej báze o 289 mil. eur,“ povedal minister financií Peter Kažimír. Ide tak o štrukturálne zvýšenie príjmov rozpočtu o 0,4 % HDP.
Efektívna daňová sadzba (EDS) dosiahla v poslednom kvartáli minulého roka 13,7%, čím sme sa dostali na úroveň roka 2009.
Od najnižšej hodnoty, teda najslabšej efektivity výberu DPH z druhého kvartálu 2012, sme za rok a pol zlepšili efektivitu výberu o viac ako jeden percentuálny bod.
Za rok 2013 očakávame vyšší výnos dane z príjmov právnických osôb o 41 mil. eur a 45 mil. eur pri spotrebných daniach. Lepší výber sa prenáša aj do ďalších rokov.
V prípade spotrebných daní a dane z príjmov právnických osôb došlo tiež k zvýšeniu efektívnej daňovej sadzby. Len z titulu levelu a EDS dochádza v roku 2013 k zlepšeniu príjmov pri DPPO o viac ako 61 mil. eur a pri spotrebných daniach o 49,6 mil. eur.

Viac na: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9546

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Využite každú kilowatthodinu na maximum

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.