Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. januára 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Dlhopisy za historicky najvýhodnejších podmienok

BRATISLAVA 15. januára –

Slovenská republika v prvej tohtoročnej emisii predala dlhopisy so splatnosťou 15 rokov. Celková hodnota bola 1 miliarda eur a kupón 1,625 % p.a. Splatnosť dlhopisov je 21. januára 2031. Emisia potvrdila pokračujúcu schopnosť Slovenska úspešne vstúpiť na trh a zároveň ukázala, že investori majú stále záujem o slovenské dlhopisy aj s dlhodobou splatnosťou.

V porovnaní s predchádzajúcou 15-ročnou transakciou vydanou v januári 2014 dosiahla Slovenská republika výnos nižší o 2 percentá. Slovenská republika dokázala vydať dlhopisy s historicky najnižším výnosom pri syndikovanej 15 ročnej emisii. Dosiahnutý výnos bol zároveň historicky najnižší pri 15 ročnej splatnosti štátneho dlhopisu predaného syndikovaným spôsobom v celom regióne krajín Strednej a Východnej Európy.

„Výsledky emisie potvrdzujú, že Slovensko má stále vynikajúci kredit a naše dlhopisy sú skvelou príležitosťou pre investorov“, uviedol minister financií Peter Kažimír. Rovnako je to potvrdením ďalšieho zlepšenia vnímania Slovenskej republiky a jej kredibility trhom, čo je tiež ocenené ratingovými agentúrami a súčasným zlepšením ratingu od S&P na úroveň A+ v júli 2015.

Investormi boli väčšinou manažéri fondov s podielom 42 %, nasledovaní bankami s 37 % a poisťovňami s 11 %. Z pohľadu krajín významný dopyt bol najmä od investorov z Nemecka a Rakúska s 34 %, z Veľkej Británie s 19 %, ako aj z Talianska, Francúzska a škandinávskych krajín. Veľký záujem prejavili, samozrejme, aj domáci investori, ktorý dosiahol až 22 %. Aj táto emisia teda opäť potvrdzuje, že slovenské dlhopisy sú pre investorov stále vyhľadávanou investičnou príležitosťou.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Silný impulz pre kapitálový trh na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.