Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Deficit štátneho rozpočtu klesá z mesiaca na mesiac

BRATISLAVA 4. novembra (SITA) –

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu októbra schodok vo výške 1 971,5 mil. eur. Deficit sa podarilo znížiť tak oproti minulému mesiacu ako aj minulému roku. Za desať mesiacov tohto roka je schodok nižší o viac ako 494 mil. eur, o viac ako 20 percent. Plnenie rozpočtu je na úrovni 64 percent, čo znamená, že sa vyvíja lepšie, ako bolo naplánované.
Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní nižšie o 770,0 mil. eur, teda o 6,4 %. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli príjmy štátneho rozpočtu nižšie o 275,5 mil. eur, o 2,9 %.
Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 627,0 mil. eur. V rámci tejto položky došlo k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 135,2 mil. eur. Kapitálové výdavky sú nižšie o 151,9 mi. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ taktiež došlo k medziročnému poklesu ich čerpania, a to pri EÚ fondoch o 57,4 mil. eur (-4,7 %), s čím súvisí aj pokles potreby zdrojov spolufinancovania o 34,9 mil. eur (-13,7 %). Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu oproti rovnakému obdobiu minulého roka kleslo o 14,5 mil. eur.
Výber daní sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o 6,2 percenta, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval viac ako 436 mil. eur. Pozitívny vývoj bol zaznamenaný u dane z pridanej hodnoty (+216 mil. eur), u dane z príjmov právnických osôb (+226,7 mil. eur), u dane z príjmov vyberanej zrážkou (+11 mil. eur) a u spotrebných daní (+11,0 mil. eur). Naopak negatívny vývoj bol zaznamenaný u dane z príjmov fyzických osôb (-7,4 mil. eur), u dane z emisných kvót (-18,7mil. eur) a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií (-2,8 mil. eur).
Príjmy z rozpočtu EÚ zaznamenali medziročný pokles o 552,0 mil. eur (-36,5 %). Tento výpadok bol čiastočne kompenzovaný medziročným nárastom ostatných príjmov štátneho rozpočtu o 129,1 mil. eur (+23,9 %).
V rámci medziročného porovnania došlo aj k poklesu príjmov z dividend (-288,8 mil. eur), čo však neznamená nebezpečenstvo nenaplnenia týchto príjmov v priebehu roka. Vzhľadom na bežnú prax minulých rokov je časovo primeraným obdobím (vzhľadom na obdobie uskutočnenia valných zhromaždení v jednotlivých spoločnostiach) na výplatu dividend zo spoločností s majetkovou účasťou štátu, resp. FNM SR II. polrok.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Dovolenková sezóna sa blíži! Ako vyrysovať telo do plaviek?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.