Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Deficit ostáva pod 3 percentami

BRATISLAVA 21. apríla –

Konsolidácia verejných financií pokračuje udržateľným spôsobom, deficit je a ostane pod tromi percentami a dlh nám klesá po prvýkrát za šesť rokov. V minulom roku sme znížili dlh o 1 % na úroveň 53,6% HDP a deficit verejných financií dosiahol úroveň 2,87%. Potvrdil to Eurostat vo svojej aktuálnej

Slovensko, po tom ako na jar minulého roka opustilo trestnú lavicu nadmerného deficitu, potvrdilo, že nešlo o jednorazovú záležitosť ale nastúpený trend. „V tomto roku pokračujeme v konsolidácii verejných financií s cieľom stlačiť deficit na úroveň 2,5% HDP. Konsolidácia sa ale nekončí, budeme v nej napredovať s cieľom dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2017,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

Pozitívny vývoj zaznamenáva aj dlh, ktorý po prvýkrát od vypuknutia krízy v roku 2014 medziročne klesol, a to hneď o jeden percentuálny bod na úroveň 53,6 % HDP. V nasledujúcich rokoch očakávame, že aj naďalej zostane bezpečne pod hranicou 55% a do roku 2018 klesne k hranici 50%.

Veľmi dôležitým ukazovateľom zotavovania sa našej otvorenej ekonomiky je klesajúci trend nezamestnanosti, ktorá v marci tohto roka po šiestich rokoch spadla pod hranicu 12%. Za pozitívnym vývojom stojí kombinácia vládou prijatých opatrení, ako
napríklad úľavy na zdravotných odvodoch a zdravá štruktúra ekonomického rastu. V poslednom štvrťroku 2014 bolo Slovensko medzi 4 krajinami EÚ s najrýchlejšie rastúcou zamestnanosťou.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Vyhrajte nad jarnou únavou vďaka magnéziu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.