Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Daňová prognóza – september 2014

BRATISLAVA 29. september –

Daňové a odvodové príjmy by mali byť tento rok lepšie o 300 miliónov eur

Ministerstvo financií očakáva v tomto roku lepší výber daní, než pôvodne predpokladalo. Hlavnými dôvodmi sú lepší výber korporátnych a spotrebných daní a vyšší rast miezd a zamestnanosti. Po zohľadnení týchto faktorov by sa mal príjem z daní a odvodov tento rok zvýšiť o 300 mil. eur, čo predstavuje rast zhruba o 0,4 % HDP.
Pozitívny vývoj sa dá očakávať aj v najbližších rokoch. „Vyšší odhad príjmov približne o 220 mil. eur je na roky 2015-2016 a o 159 mil. eur na rok 2017 a to bez započítania vplyvu plánovaných legislatívnych zmien“, uviedol minister financií Peter Kažimír.
Najvýraznejší príspevok prináša robustnejší vývoj na trhu práce. Pozitívny vývoj je ku koncu prognózy postupne tlmený nižšou infláciou a najmä revíziou očakávaného vývoja priemernej úrokovej miery z vkladov.
Odhad úspešnosti výberu meranej prostredníctvom efektívnej daňovej sadzby sa zvyšuje na celom horizonte prognózy. Kvôli priaznivému vývoju očisteného výberu dane o ekonomický vývoj v prvom polroku 2014 sa zvyšuje aj odhad úspešnosti výberu spotrebnej dane z minerálneho oleja. Úspešne pokračuje aj výber DPH a nepatrne sa zlepšuje aj výber sociálnych odvodov. Mierne zhoršenie je však očakávané pri odvode z regulovaných odvetví a bankovom odvode.
Po započítaní parlamentom schválených alebo pripravovaných legislatívnych zmien dôjde k ešte výraznejšiemu zvýšeniu prognózy daňových príjmov. Celkovo by to malo znamenať rast o 492 mil. eur v roku 2015 až do 540 mil. eur v roku 2017. Tieto zmeny sú vyvolané zachovaním sadzby DPH na úrovni 20 %, úpravami v odpisovaní majetku, zavedením pravidiel nízkej kapitalizácie, odstránením výnimiek v používaní registračných pokladníc a inými zmenami v rámci auditu daňových výdavkov, či zmien v zdaňovaní motorových vozidiel.

Viac informácií nájdete tu: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9744

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Daňová odborníčka Grant Thornton: Index daňovej spoľahlivosti nerieši problém s výsledkami daňových kontrol, hrozia reputačné a podnikateľské škody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.