Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. septembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Daňová prognóza IFP

BRATISLAVA 27. septembra (SITA) –

Prinášame vám našu novú daňovú prognózu, na ktorej bude postavený rozpočet na roky 2014 až 2016. Daňové a odvodové príjmy by mali v rokoch 2013 až 2015 v porovnaní s našou júnovou prognózou vzrásť v priemere o 130 mil. eur (0,2% HDP). Zmena odhadu na rok 2016 je minimálna. Najvýraznejšie k zvýšeniu prognózy prispel makroekonomický vývoj a zlepšenie výberu DPH.
Zmeny odhadu daní oproti júnovej prognóze sú v jednotlivých rokoch ovplyvnené novou makroekonomickou prognózou. Kým v rokoch 2013-15 v nej prevláda vplyv aktuálneho pozitívneho vývoja v eurozóne, zvýšenia domáceho dopytu a vyššieho rastu miezd, v roku 2016 preváži protivietor z výraznejšej konsolidácie verejných financií.
Na základe aktuálneho vývoja výberu daní v porovnaní s ekonomickým vývojom a aktuálne dostupných informácií sme zvýšili náš odhad celkovej úspešnosti výberu daní. Oproti júnovej prognóze sme zvýšili odhad úspešnosti výberu u DPH, sociálnych a zdravotných odvodov a spotrebnej dane z minerálnych olejov. Naopak, pomalšie oproti rastu ekonomiky sa vyvíja DPPO a spotrebná daň z tabaku.
Oproti júnovej prognóze sa najvýznamnejšia pozitívna zmena týka dane z pridanej hodnoty. Po viacročnom poklese sa úspešnosť výberu DPH od druhej polovice 2011 postupne stabilizuje. V roku 2013 bude pravdepodobne už o niečo lepšia ako dno dosiahnuté v roku 2012. K zníženiu prognózy na roky 2013-2016 oproti júnu sme naopak pristúpili pri DPPO. Hlavným dôvodom je vyšší než očakávaný pokles ziskovosti podnikov v roku 2013, ktorý znamená, že veľká časť poklesu základu dane pravdepodobne odzrkadľuje pokusy znižovať daňovú povinnosť aj nad rámec ekonomických fundamentov.
Podrobnosti spolu s komentárom a dokumentmi z výboru nájdete tu:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9255

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9256

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Odborníčka Grant Thornton upozorňuje: Ak firmy nakupujú ubytovanie a/alebo dopravu, treba postupovať podľa úpravy DPH pre cestovné kancelárie. Inak riskujú pokutu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.