Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Daň z motorových vozidiel sa zjednotí a bude ekologickejšia

BRATISLAVA 7. júla –

Ministerstvo financií SR navrhuje, aby sa sadzba dane z motorových vozidiel znížila a zjednotila na úrovni v priemere najnižších v súčasnosti stanovených sadzieb. Cieľom je, aby bolo zdaňovanie motorových vozidiel spravodlivejšie. Nastavenie dane by malo viac zohľadňovať požiadavky podnikateľov v oblasti dopravy. Návrh zákona o dani z motorových vozidiel, pri príprave ktorého ministerstvo intenzívne rokovalo so zástupcami vyšších územných celkov aj predstaviteľmi autodopravcov, bol dnes predložený do pripomienkového konania.
Ministerstvo financií SR pripravilo zásadné zmeny v zdaňovaní motorových vozidiel. V súčasnosti je daň z motorových vozidiel príjmov vyšších územných celkov, ktoré môžu túto daň zaviesť a rozhodujú aj o sadzbách, oslobodeniach alebo zníženiach dane. To podľa predstaviteľov podnikateľov vytvára pomerne neprehľadnú situáciu a nerovnaké podmienky pre podnikanie v jednotlivých samosprávnych krajoch.
Nová právna úprava sa bude naďalej dotýkať len zdaňovania motorových vozidiel využívaných na podnikanie. Pri zdaňovaní sa viac zohľadnia ekologickejšie vozidlá, pričom sadzby dane a úľavy najmä pre tieto ekologické vozidlá sú uvedené priamo v zákone. V porovnaní so súčasným stavom tiež ministerstvo navrhlo rozšíriť okruh zákonných oslobodení od dane, ktoré nebudú závisieť od rozhodnutia VÚC. Ide napríklad o zákonné oslobodenia pre autobusy verejnej dopravy, vozidlá záchrannej zdravotnej služby, alebo vozidlá v poľnohospodárskej výrobe.
Po novom by daň z motorových vozidiel mala byť príjmom štátneho rozpočtu. O úprave sadzieb v budúcnosti bude rozhodovať vláda formou nariadenia vlády SR. Samosprávam budú príjmy kompenzované úpravou ich podielu na dani z príjmov fyzických osôb.
Spôsob platenia dane ostáva pre daňovníkov rovnaký ako v súčasnosti. Podávanie daňového priznania, splatnosť dane či výpočet a platenie preddavkov na daň ostáva zachovaný.
Účinnosť zákona sa predpokladá od 1. januára 2015, nová právna úprava by tak platila už pre zdaňovacie obdobie roku 2015.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Slovenský nivelačný systém, ktorý sa stal bestsellerom v celej Európe

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.