Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. augusta 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Daň z motorových vozidiel by sa mala zjednotiť

BRATISLAVA 8. augusta –

Ministerstvo financií finalizuje novú podobu dane z motorových vozidiel. Po ukončení pripomienkového konania prijalo podnety k novele zo strany združenia autodopravcov ČESMAD. Oproti pôvodnému návrhu tak dôjde k zvýšeniu zliav rešpektujúc ekologický aspekt nastavenia dane.

Od budúceho roka by sa teda mal úplne zmeniť súčasný systém dane z motorových vozidiel. Daň bude spravodlivejšia, ekologickejšia a prehľadnejšia. Sadzby dane sa zjednotia a budú rovnaké pre celé Slovensko, pričom pri výške sadzieb bude veľkú úlohu zohrávať najmä ekologickosť vozidla a jeho vplyv na životné prostredie.

„Pri príprave zmien sme intenzívne rokovali so všetkými stranami. Cieľom bola zmena systému nastavenia dane, ekologickosť a predovšetkým zjednotenie sadzieb, “ uviedol minister financií Peter Kažimír.

Výška sadzieb bola stanovená na základe priemerne najnižších sadzieb, ktoré sú v súčasnosti platné na Slovensku. „Pozitívne je, že dôjde k zjednoteniu sadzieb a u mnohých dopravcov tiež môže dôjsť k zníženiu dane. Tak isto vítame dohodu na tom, že do zákona sú zapracované aj zľavy pre ekologické vozidlá,“ povedal generálny tajomník združenia ČESMAD Slovakia Pavol Reich. Po akceptovaní pripomienok autodopravcov, sa pôvodne avizované zľavy zvýšia na 25 % pri nových vozidlách do veku troch rokov, na 20 % pri tri až šesťročných a 15 % zľavu by mali využívať majitelia vozidiel s vekom od 6 do 9 rokov.

Daň sa bude aj naďalej dotýkať len motorových vozidiel využívaných na podnikanie. Zjednotí sa a zároveň uzákoní okruh oslobodení od dane. Pôjde napríklad o oslobodenia pre autobusy verejnej dopravy, vozidlá záchrannej zdravotnej služby, alebo vozidlá v poľnohospodárskej výrobe. Návrh zákona o dani z motorových vozidiel by mal po jeho schválení Národnou radou SR začať platiť od budúceho roka.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn;qq

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Daňová odborníčka Grant Thornton: Index daňovej spoľahlivosti nerieši problém s výsledkami daňových kontrol, hrozia reputačné a podnikateľské škody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.