Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. augusta 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF SR: Agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom

BRATISLAVA 4. augusta –

Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku dlhodobý rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Potvrdenie ratingu je podľa správy agentúry výsledkom najmä stabilného ekonomického prostredia, očakávaného rýchleho hospodárskeho rastu, stabilného prílevu zahraničných investícií a klesajúceho dlhového zaťaženia verejného sektora.

Fitch Ratings pozitívne hodnotí rýchly ekonomický rast našej krajiny, ktorý by podľa jej odhadov mal v tomto roku dosiahnuť 3,3 % a v nasledujúcich rokoch postupne akcelerovať na 3,6 %, resp. 3,8 %. Rastu slovenskej ekonomiky napomáha aj stabilný ekonomický rast v krajinách, ktoré sú hlavnými obchodnými partnermi Slovenska.

Agentúra ďalej očakáva stabilné znižovanie deficitu verejných financií, ktoré by malo v roku 2019 viesť k zníženiu verejného dlhu na úroveň 48,5 % HDP. Slovenský bankový sektor je aj naďalej dobre kapitalizovaný, vykazuje nízky objem problémových úverov (4,5 % ku koncu roka 2016) a je financovaný najmä z bankových vkladov a v menšej miere z emisií krytých dlhopisov.

Za nedostatky a možné riziká ratingu agentúra považuje vysokú otvorenosť slovenskej ekonomiky a jej silnú orientáciu na vývoz automobilov, ako aj nezamestnanosť, ktorá je napriek svojim historickým minimám na Slovensku stále mierne vyššia ako v krajinách s podobne vysokým ratingom.

V júli tohto roku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom Slovensku potvrdila aj ratingová agentúra Standard & Poor’s. V apríli nám agentúra Moody’s potvrdila rating na úrovni A2 a zlepšila ratingový výhľad zo stabilného na pozitívny.

„Slovensko si robí svoje domáce úlohy. Dnešné potvrdenie ratingu a výhľadu agentúry Fitch Ratings sú toho dôkazom. Teším sa, je to známka našej práce a zároveň motivačný faktor pokračovať v nastúpenom trende zodpovednej fiškálnej politiky. Toto hodnotenie je dobrou správou ako doma tak smerom do zahraničia, potvrdzujúce našu atraktívnosť v očiach investorov“, uviedol minister financií Peter Kažimír.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Otvorený list Slovenskej komory audítorov o neuváženom zbavovaní sa kontroly štátu nad verejnými financiami Orange Podcast roka 2024: Absolútnym víťazom sa stal opäť satirický podcast Piatoček

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.