Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. decembra 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MF: Dohoda o nariadeniach EuVECA a EuSEF

Bratislava 16. decembra –

Ďalší významný úspech v únii kapitálových trhov: Dohoda o nariadeniach EuVECA a EuSEF

Slovenskému predsedníctvu sa podarilo zaznamenať ďalší významný úspech na ceste k vytvoreniu únie kapitálových trhov (CMU), keď dosiahlo všeobecnú dohodu Rady EÚ o zmenách v Nariadení o fondoch rizikového kapitálu (EuVECA) a fondoch sociálneho podnikania (EuSEF). Podpora investovania do inovatívnych malých a stredných podnikov formou rizikového kapitálu je súčasťou širšieho Investičného plánu EÚ a po dosiahnutí politickej dohody pri Prospektoch ide v krátkom čase už o druhý veľký úspech SK PRES v kontexte Capital Markets Union.

Fondy EuVECA a EuSEF sú osobitnými druhmi alternatívnych investičných fondov (AIFs), ktoré umožňujú investovať do malých a stredných inovatívnych podnikov, resp. sociálnych podnikov, pričom môžu byť ponúkané investorom na celom vnútornom trhu EÚ. 

Európska komisia navrhla na jar 2016 zmeny v Nariadení o rizikovom kapitále, s cieľom podporiť ich lepšie využívanie a diverzifikovať zdroje financovania pre inovatívne podniky. Na rozdiel od USA sú malé a stredné podniky v EÚ stále primárne závisle na bankovom financovaní, pričom práve tieto podniky sú najdôležitejšou a najpočetnejšou súčasťou európskeho hospodárstva a v najvýznamnejšej miere prispievajú k obnovenému hospodárskemu rastu a ďalšej tvorbe pracovných miest. 

Schválené zmeny v nariadeniach EuVECA a EuSEF otvárajú manažment týchto fondov aj pre správcov veľkých investičných fondov, ktorí sú autorizovaní podľa smernice AIFMD. Títo správcovia prinesú rozsiahle skúsenosti, zdroje a vďaka tomu, že môžu zakladať a manažovať investičné fondy v rôznych krajinách EÚ, aj nezanedbateľný prvok cezhraničného investovania a pohybu investícií, v súlade s cieľmi únie kapitálových trhov. 

Okrem iného schválený návrh umožňuje investovanie do širšej palety kvalifikovaných podnikov, vyslovene zakazuje dodatočné poplatky pre tieto fondy v krajinách, kde sú ponúkané investorom, a harmonizuje požiadavky na základný kapitál a vlastné zdroje. Cezhraničný marketing týchto fondov, ako aj ich zakladanie, je teda vďaka týmto zmenám oveľa lacnejší a jednoduchší. Zároveň však zachováva primeranú úroveň ochrany investorov a ich investícií, ako aj zabezpečuje presné pravidlá pre dohľad a dozor zo strany kompetentných orgánov.

Team SK PRES pod vedením Kamila Šaška počas druhej polovice roka 2016 dosiahol dohodu Rady EÚ na negociačnom mandáte s európskym parlamentom pre MT PRES, ktorú podporili všetky členské štáty.

Návrh je významným krokom vpred nielen v oblasti budovania únie kapitálových trhov, ale aj pri podpore malých a stredných podnikov, rozvoja venture kapitálu a podnikateľského prostredia v členských štátoch a alternatívneho prístupu k financovaniu týchto podnikov z klasického bankového financovania.

 

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

K téme

Michaela Zamari: Túto knihu doteraz splácam! Schneider Electric a Compass Datacenters pokračujú vo vývoji modulárnych prefabrikovaných datacentier

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.