Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. decembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV SR: Rýchlikom z Bratislavy do Žiliny o štvrťhodinu kratšie

BRATISLAVA 4. decembra –

Cesta rýchlikom na jednej z najvyťaženejších železničných trás medzi Bratislavou a Žilinou bude trvať kratšie. Výraznú zmenu prináša zrýchlenie trate Bratislava – Púchov. Od platnosti nového grafikonu, 10. decembra, tam vlaky začnú premávať rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. Z hlavného mesta sa cestovanie rýchlikom do Žiliny skráti o 15 minút, u vlakov kategórie InterCity to bude o 7 minút menej.

„Modernejšie trate prinášajú komfortnejší a spoľahlivý spôsob prepravy. Verím, že to cestujúci ocenia a zistia, že v mnohých prípadoch sa im oplatí vymeniť auto za ekologickejší vlak,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Zmena rýchlosti sa dotkne všetkých IC vlakov, rýchlikov R 6XX a väčšiny regionálnych rýchlikov s označením RR 7XX, ktoré premávajú medzi Bratislavou a Žilinou. Doteraz cesta rýchlikom z Bratislavy do Žiliny trvala 2 hodiny a 46 minút. Po novom to bude o štvrťhodinu menej, celkom 2 hodiny a 31 minút. Z Bratislavy sa rýchlikom R 6XX do Trenčína cestujúci prepravia za 1 hodinu a 21 minút, čo je o 7 minút menej ako doteraz. Rovnako, IC vlaky z Bratislavy do Trenčína zrýchlia na 59 minút, do Žiliny to bude trvať necelé dve hodiny.

Vlakmi InterCity bude podľa nového cestovného poriadku 2017/2018 možné cestovať nielen rýchlejšie, ale po prvý raz aj priamo z metropoly východu až do hlavného mesta Rakúska. Doteraz cestujúci museli v bratislavskej hlavnej stanici prestupovať. Po novom môžu zostať vo vlaku, kým dopravca len vymení rušeň, čím sa skráti aj celkový čakací čas. Cesta priamym IC vlakom do Viedne potrvá 6 hodín a 12 minút.

Zrýchlenie trate v úseku Bratislava – Púchov je súčasťou stavby „Modernizácia železničnej trate Nové mesto nad Váhom – Púchov, III. etapa (úsek Zlatovce – Trenčianska Teplá)“. Investícia vo výške 245 miliónov Eur trvala od roku 2012 do októbra 2017 a bola financovaná zo zdrojov ŽSR.

Od 10. decembra vstupuje do platnosti aj obnovené vlakové spojenie Bratislava-Petržalka – Rajka, ktoré prinesie ďalšie možnosti prepojenia regiónov a pomôže bratislavskej prímestskej doprave.

Ministerstvo dopravy pokračuje v lepšom prepojení Slovenska. Rezort dopravy hľadá dodatočné zdroje aj na ďalšie rozšírenie vlakovej dopravy na viacerých úsekoch nielen v okolí Bratislavy, vrátane nových rýchlych spojov na najvyťaženejších tratiach na východe krajiny.

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

K téme

Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie Do aplikácie Ideme vlakom pribudli Nákup medzinárodných cestovných lístkov aj „Obľúbení cestujúci“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.