Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV: Slovensko bolo v Bruseli úspešné, podporu EÚ získalo až 13 projektov z oblasti dopravy

BRATISLAVA 26. júna 2017 –

Trinásť dopravných projektov zo Slovenska s celkovým grantom viac ako 153 miliónov eur získalo podporu EU a dostalo sa do užšieho výberu EK medzi plánované investície v rámci Nástroja na prepájanie Európy. Medzi projektami je napríklad modernizácia železnice i nabíjacie stanice na e-autá. Peniaze by mali byť definitívne schválené začiatkom júla.

Medzi projektami, pri ktorých sa očakáva potvrdenie schválenia, sú najmä projekty z ekologických druhov dopravy: železničná a vodná. Uspeli však aj projekty zamerané na rozvoj alternatívnej energie v cestnej doprave. V rámci všetkých troch doterajších výziev vyčlenila Európska únia na financovanie projektov súvisiacich s alternatívnym pohonom na elektrinu, či skvapalnený plyn takmer 17 miliónov eur.

„Slovenské projekty boli v Bruseli úspešné. Ukázali sme, že vieme zabojovať o peniaze na dopravu kvalitnými projektami. Vítame preto plány Európskej komisie na pokračovanie v tejto forme kohéznej politiky aj v rokoch 2018-2020 a chceme sa zapojiť do ďalších výziev,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.
„Slovensko má v rámci nástroja CEF možnosť získať celkovo 743 miliónov eur z európskych zdrojov. Sú to vlastne peniaze navyše k už prideleným štyrom miliardám v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra, “ dodal minister A. Érsek.

Zoznam dopravných projektov, ktoré sú v užšom výbere EK pre financovanie z nástroja CEF (3. výzva):

– Implementácia GSM-R do siete ŽSR, úsek Varín – Košice – Čierna nad Tisou štátna hranica

– Modernizácia železničnej trate Devínska Nová Ves – štátna hranica SR/ČR, úsek Malacky (mimo) – Kúty, štúdie

– Dostavba zriaďovacej stanice Žilina – Teplička a nadväzujúcej železničnej infraštruktúry v uzle Žilina, úsek Žilina (mimo) – Varín

– Opatrenia na zlepšenie splavnosti zdrže Hrušov na Dunaji

– Dodanie a inštalácia systému ETCS do hnacích dráhových vozidiel radu 361 ZSSK

– Dva projekty zamerané na zlepšenie parametrov letovej prevádzky Jednotného európskeho neba

– eGAFOR (meteorologická podpora pre leteckú dopravu)

– NEXT-E (nadnárodný projekt šiestich krajín na budovanie siete nabíjacích staníc pre elektromobily v rámci transperuópskeho dopravného koridoru)

– URBAN-E (nadnárodný projekt zameraný na budovanie nabíjacích staníc v mestách Ľubľana, Bratislava, Záhreb).

– NCE-AdvancedEvNet (poľsko-slovenský projekt na vybudovanie siete nabíjacích staníc v kľúčových európskych dopravných koridoroch)

– fueLCNG (Projekt zameraný na produkciu skvapalneného plynu a vytvorenie staníc pre zásobovanie cestnej a riečnej dopravy)

– LBG: Renewable transport for the Visegrad countries (projekt na produkciu skvapalneného plynu a výstavbu siete staníc v krajinách V4)

Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

K téme

Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie Do aplikácie Ideme vlakom pribudli Nákup medzinárodných cestovných lístkov aj „Obľúbení cestujúci“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.