Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV: Rokovania o implementácii rozsudku vo veci Gabčíkovo – Nagymaros

BRATISLAVA 28. septembra –

Bratislava, Budapešť – Pri príležitosti 20. výročia vynesenia rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros prijali slovenský a maďarský splnomocnenec vlády pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros spoločné vyhlásenie.

V spore vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros vyniesol Medzinárodný súd (MSD) v Haagu rozsudok pred dvadsiatimi rokmi. Rozsudok bol historickým míľnikom v spore, ktorý dlhodobo zaťažoval slovensko-maďarské vzťahy. Obe strany ho prijali a v dobrej viere sa zaviazali ho implementovať vzájomnou dohodou.

Rokovania v predmetnej veci prebiehajú s menšími prestávkami takmer dvadsať rokov. Od vynesenia rozsudku, nastalo viacero nových skutočností, ktoré významne ovplyvňujú smerovanie rokovaní dvoch strán: členstvo oboch krajín v Európskej únii, narastajúce sociálne očakávania v súvislosti s environmentálnou udržateľnosťou a sprísňujúce sa právne predpisy, nárast európskeho energetického trhu, požiadavky na ekologickú dopravu a iné.

Výnimočná kvalita bilaterálnych vzťahov umožňuje, že otázku Gabčíkovo – Nagymaros riešia strany aktívne, podľa princípov daných MSD, ale zároveň odzrkadľujú výzvy súčasnej doby. Preto strany v rokovaniach prioritizujú najproblematickejšie otázky, medzi ktoré patrí aj prírodná a hydrografická rehabilitácia starého koryta Dunaja a bočných ramien Dunaja s cieľom dosiahnuť prirodzenú konektivitu ramien na maďarskej a slovenskej strane.

Stanislav Fialík

splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros

K téme

Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie Do aplikácie Ideme vlakom pribudli Nákup medzinárodných cestovných lístkov aj „Obľúbení cestujúci“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.