Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. marca 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV: Motivujeme k štúdiu dopravy

BRATISLAVA 9. marca –

Motivujeme k štúdiu dopravy

Každý školák, ktorý by si chcel vyskúšať napríklad povolanie rušňovodiča alebo pracovať v oblasti dopravy, by mal navštíviť 24. a 25. marca 2017 v čase od 9.00 hod. do 15.00 hod. železničnú stanicu vo Vrútkach. Projekt Študuj dopravu, do ktorého sa okrem Ministerstva dopravy a výstavby SR, Strednej odbornej školy dopravnej Martin – Priekopa, všetkých troch štátnych železničných subjektov, Žilinskej univerzity v Žiline, mesta Vrútky zapojili aj vybraní regionálni partneri a stredné odborné školy so zameraním na dopravu, tu bude mať prezentačné dni.

„Naším cieľom je zvýšiť záujem žiakov o štúdium na stredných odborných školách v oblasti dopravy a postupne tak zvyšovať odbornosť ľudí aj kvalitu projektov v oblasti dopravy,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

V rámci dvojdňového programu budú mať školáci v podobe ukážok výkonu rôznych povolaní možnosť vyskúšať si riadenie dopravy z pozície výpravcu na modelovej železnici, riadenie rušňa prostredníctvom ETCS zariadenia (moderného vlakového zabezpečovača), navštíviť priestory rušňa či kamiónu a oboznámiť sa s diagnostikou a smart ovládaním vozidiel. Záchranári predstavia spôsoby poskytovania prvej pomoci, hasičský zbor bude prezentovať historickú a súčasnú hasičskú techniku, automobilové spoločnosti predstavia novinky zo sveta motorizmu. Železniční modelári vystavia modely priamo v železničných vozňoch. Návštevníkom bude slávnostne predstavená kniha „Vrútky – 145 rokov s okrídleným kolesom“.

Na podujatí budú prezentované študijné a učebné odbory v oblasti dopravy, ktoré je možné študovať na stredných odborných školách v Žilinskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji. Žilinská univerzita v Žiline predstaví aj možnosti vysokoškolského štúdia v oblasti dopravy. Deťom a mládeži odborníci poskytnú kariérne poradenstvo s alternatívami ďalšieho profesijného smerovania.

Účastníci podujatia sa budú môcť zapojiť do kvízovej štafety, oboznámiť sa s pokusmi vo „vedeckej cukrárni“, alebo si vyskúšať so špeciálnymi okuliarmi, ako sa chodí medzi prekážkami po užití alkoholu či drog. Atmosféru spríjemní hudobná skupina OFF, Jaro Gažo a deti, moderovať bude Radko Pažej. V jedálenskom vozni bude pre návštevníkov občerstvenie. Vstup na podujatie je bezplatný.

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

K téme

Valné zhromaždenie SKSI 2020 potvrdilo správny smer v SKSI Na sezónne vlaky ZSSK budú v Banskej Štiavnici čakať nové autobusové spoje, ktoré cestujúcich odvezú za históriou regiónu i na obľúbené tajchy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.