Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júna 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MDV: Dovolenka na Slovensku zostáva stále dobrý nápad

BRATISLAVA 12. júna 2017 –

Návštevnosť Slovenska stále stúpa a slovenskému turizmu sa naďalej darí. Svedčia o tom výkony ubytovacej štatistiky cestovného ruchu v prvom štvrťroku 2017. Počas prvých troch mesiacov 2017 sa na Slovensku ubytovalo viac ako 1,1 mil. hostí, čo v porovnaní s vlaňajškom predstavuje nárast o 7,6 percent. Cestovný ruch na Slovensku tak úspešne nadviazal na vlaňajšiu rekordnú sezónu.

„Pre Slovensko je momentálne na medzinárodnom trhu cestovného ruchu veľmi priaznivá situácia. Pozornosť dovolenkárov sa upriamuje aj naším smerom, čo nám dáva šancu využiť potenciál nášho turizmu čo najlepšie a ukázať tak hosťom, že máme krásnu krajinu a že dovolenka na Slovensku je naozaj dobrý nápad! Čísla ukazujú, že úsilie, ktoré spoločne vynakladáme, prináša svoje ovocie,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy a výstavby Ivana Magátová.

Domáci návštevníci, ktorí si pre svoj oddych vybrali rodnú krajinu, tvorili 64 percent všetkých hostí. Ich počet oproti vlaňajšku stúpol o viac ako 8 percent. Na Slovensko zavítalo aj viac zahraničných hostí – o vyše 6 percent, ktorí sa vybrali spoznávať najmä Bratislavský a Žilinský región. Zároveň turisti u nás strávili viac ako 3 mil. nocí, čo predstavuje takmer 5-percentný medziročný rast. V priemere sa na Slovensku jeden hosť zdržal približne 4 dni (2,8 nocí).

Krásy Slovenska spoza hraníc lákajú už tradične najviac návštevníkov zo susedných krajín, najmä z Českej republiky (28 %), Poľska (13 %), Nemecka (9 %), Maďarska (5 %) a Rakúska (4 %). Medziročne najviac hostí pribudlo z Číny a na Slovensko ich prišlo viac o 3,5-tisíc. Nasledovali turisti z Nemecka (+3,2 tis) a z Českej republiky (+2,7 tis.). Zo zdrojových trhov CR Slovenska zaznamenali v medziročnom vývoji najvyššie tempo rastu hostia z Číny (+ 81 %), Izraela (+20,6 %), Ruska (+ 19,8 %), Holandska (+15,3 %) a USA (+14,7 %).

Z regiónov si prvenstvo v návštevnosti ponecháva Bratislavský kraj, kde zavítalo viac ako 264-tisíc hostí, čo predstavuje takmer štvrtinu všetkých hostí (24 %). Najviac prenocovaní strávili hostia v Žilinskom kraji, a najdlhšie sa zdržali v Trenčianskom regióne, pričom ich pobyt trval približne 5 dní (3,7 nocí). Celkovo pribudlo v regiónoch Slovenska 78 971 návštevníkov.

Ministerstvo dopravy sa naďalej sústreďuje na propagáciu Slovenska ako atraktívnej dovolenkovej destinácie, podporuje destinačný manažment a rozvoj cestovného ruchu v regiónoch. Zároveň poskytuje mechanizmy na zvyšovanie kvality služieb a vytvára priestor na širokú komunikáciu v oblasti cestovného ruchu na Slovensku. Aj takto chce prispieť k zvyšovaniu atraktívnosti našej krajiny a trvalo udržateľnému rozvoju cestovného ruchu na Slovensku.

Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

K téme

Nový cestovný poriadok ZSSK: Z Bratislavy do Košíc, Šale, Prievidze a zo Zvolena do Košíc sa dostanete budúci rok podstatne rýchlejšie Do aplikácie Ideme vlakom pribudli Nákup medzinárodných cestovných lístkov aj „Obľúbení cestujúci“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.