Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. mája 2012 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

Ján Hudacký: Jednofarebná vláda Smeru nechce šetriť na sebe

BRATISLAVA 31. mája – Dnes prijatý materiál boja proti daňovým podvodom vychádza z už nami prijatej Koncepcie boja proti daňovým únikom na spotrebných daniach, ktorý bol prijatý Vládou SR 4. 5. 2011. MF SR odhadlo úniky na DPH v roku 2010 na 2,3 mld. eur. Najviac sa na nich podieľajú tzv. schránkové firmy vedené bielymi koňmi.
Oceňujem, že minister financií Kažimír chce pokračovať v boji s daňovými únikmi a postupne ich znížiť na úroveň priemeru EÚ, teda o 1,1 mld. eur. Od vlády jednej strany, ktorá má v rukách aj ministerstvo financií aj vnútra aj spravodlivosti by som však očakával vyššie ambície v znižovaní daňových únikov ako dostať sa na úroveň priemeru EÚ, do ktorého sa započítavajú aj obrovské daňové úniky Grécka.
Upozorňujem vládu SR, aby pri boji proti nečestným podnikom nepoškodila aj podniky čestné, vytvárajúce zamestnanosť. Rizikom pre čestné podniky je napríklad návrh na spoločné a nerozdielne ručenie za daň dodávateľa aj odberateľa. Slušné podniky by týmto boli vystavené vysokému riziku, pretože nemajú možnosť ovplyvniť ani kontrolovať platenie daní svojich dodávateľov.
Ministerstvo financií priznalo, že celkový objem daňovej straty v ŠR je vyšší ako objem prostriedkov potrebných na konsolidáciu verejných financií. Na základe toho vyzývam ministerstvo financií, aby nepredkladalo na vládu žiadne návrhy na zvyšovanie daní, kým nepredloží kumulatívne odhady zníženia daňových únikov v jednotlivých rokoch spolu s vyčíslením ochoty čerpania na strane ministrov.

Čo sa týka rozšírenia bankového odvodu na vklady fyzických osôb, tak to musím označiť za facku živnostníkom, malým a rodinným podnikom. Spôsobí totiž zhoršenie dostupnosti úverov pre tých, ktorým už teraz zlá dostupnosť financií nedovolí rozvíjať sa a viac zamestnávať. Vláda sa chystá pohoršiť tým, ktorí tvoria väčšinu pracovných miest v regiónoch.
Dôrazne upozorňujem na tvorbu pofidérneho fondu z mimoriadneho bankového odvodu vo výške 50 mil. eur v tomto roku. Obávam sa, že bude slúžiť na financovanie SMERu blízkych firiem a kupovanie si mienkotvorných organizácií.
Zároveň sa obávam, že Slovensko bude pre tento ideologicky šitý a amatérsky návrh čeliť konaniu zo strany EÚ kvôli neoprávnenej regulácii cien (návrh zakazuje prenášať si zvýšené náklady do cien) a súdnemu konaniu kvôli retrospektívnosti (platí z vkladov v tomto roku a nie až od budúceho).

Ján Hudacký, podpredseda KDH

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

mt

K téme

Nadácia SPP zverejnila výsledky programu Športuj aj ty! Za 20 rokov zrealizovali zdravotní klauni na Slovensku vyše 32 000 klauniád

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.