Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2016 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

IOM pomáha cudzincom pri návrate zo Slovenska domov

Bratislava, 11. apríla 2016 – Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v SR pomáha cudzincom, ktorí nemôžu alebo nechcú ostať na území Slovenska a rozhodli sa pre návrat domov. Od roku 2004 do konca roka 2015 tak IOM asistovala 1 258 cudzincom pri návrate zo Slovenska do viac ako 60 krajín na celom svete.

O pomoc pri návrate do krajiny pôvodu môžu požiadať štátni príslušníci z krajín mimo Európskej únie bez povolenia na pobyt na území Slovenskej republiky a neúspešní žiadatelia o azyl na Slovensku. IOM ich zaregistruje do programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií (AVRR) a podľa potrieb im poskytuje poradenstvo o návrate, pripraví s nimi plán návratu a pomáha im pri vybavovaní náhradných cestovných dokladov, pri dočasnom ubytovaní, stravovaní alebo s oblečením. V deň návratu im asistuje pri odlete na letisku, počas prestupov a po prílete do krajiny pôvodu.

„Asistované dobrovoľné návraty sú jedným zo základných a nákladovo efektívnych nástrojov riadenia migrácie. Umožňujú bezpečný a dôstojný návrat do krajiny pôvodu tým cudzincom, ktorí sa v krajine ocitli v neriešiteľnej situácii a želajú si vrátiť sa domov,“ vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR.

Asistované dobrovoľné návraty realizuje IOM na základe Dohody o spolupráci medzi Medzinárodnou organizáciou pre migráciu a Ministerstvom vnútra SR o pomoci pri návrate neúspešných žiadateľov o azyl a ilegálnych migrantov do krajiny pôvodu, ktorá bola uzavretá v roku 1998. Za uplynulý rok sa vrátilo s IOM zo Slovenska domov 92 cudzincov, z toho najviac do Srbskej republiky – Kosova a do Iraku.

Od roku 2007 poskytuje IOM reintegračnú pomoc cudzincom aj po ich dobrovoľnom návrate domov. Využiť ju môžu na začatie aktivít, ktoré pre nich a ich rodiny generujú príjem, na dočasné ubytovanie, zlepšenie podmienok na bývanie, ďalšie vzdelávanie či zdravotnú pomoc. IOM takto pomohla jednotlivcom aj rodinám už v 25 krajinách na celom svete.

„Cieľom reintegračnej pomoci je podporiť navrátilca tak, aby sa dokázal v domovskej krajine stabilizovať, zabezpečiť si základné životné potreby a svojou vlastnou činnosťou si vytvoriť nástroje na pravidelné zabezpečenie obživy pre seba a svoju rodinu,“ vysvetľuje Zuzana Vatráľová.

Pracovníci IOM poskytujú informácie o AVRR v kanceláriách IOM na Grösslingovej 35 v Bratislave a na Poštovej 1 v Košiciach, v zariadeniach MV SR, prostredníctvom zvýhodnenej telefonickej linky 0850 211 262, elektronickej pošty na adrese returnhome@iom.int a webovej stránky www.avr.iom.sk, ktorá informuje cudzincov o pomoci pri návrate a po návrate domov v šiestich jazykoch: v slovenčine, angličtine, vietnamčine, ruštine, čínštine a v arabčine. Stránka je zároveň dôležitým zdrojom informácií pre partnerov IOM a odborníkov zo štátnych a mimovládnych inštitúcií, ktorí na Slovensku s cudzincami pracujú.

IOM pokračuje v realizácií asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií od 1. januára 2016 v rámci projektu Dobrovoľný návrat a reintegrácia v krajine pôvodu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete v SR a humanitárnych transferov utečencov. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

IOM sa stáva súčasťou OSN Návraty migrantov z EÚ budú témou konferencie EMN

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.