Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. septembra 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

IOM sa stáva súčasťou OSN

Bratislava, 19. septembra 2016 – Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) sa dnes oficiálne stáva súčasťou systému Organizácie Spojených národov (OSN).

Zmluvu medzi OSN a IOM dnes v hlavnom sídle OSN v New Yorku jej generálny tajomník Pan Ki-mun a generálny riaditeľ IOM William Lacy Swing.

„Rozšírenie OSN o IOM reflektuje narastajúci význam migrácie a dôležitosť komplexne a systematicky riešiť mobilitu ľudí na celom svete. Je to dôležitý krok vo vývoji v riadení medzinárodnej migrácie. Posilní sa tým schopnosť OSN podporovať členské štáty pri riešení otázok migrácie a zabezpečiť ochranu a pomoc migrantom, ktorí ju potrebujú. IOM ako popredná globálna organizácia v oblasti migrácie k tomu prispeje svojou expertízou, rozsiahlou pôsobnosťou a reálnymi skúsenosťami,“ vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR.

IOM je medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. S významným nárastom počtu migrantov sa migrácia stala jednou z najvýznamnejších sociálnych otázok, ktoré ovplyvňujú moderné spoločnosti. V súvislosti s tým sa postupne rozrástlo aj spektrum činnosti IOM. V spolupráci s partnermi sa venuje rôznym oblastiam manažmentu migrácie vo viac ako 150 krajinách sveta.

IOM podporuje bezpečnú, legálnu a organizovanú migráciu, ktorá prináša prospech krajinám aj migrantom: poskytuje poradenstvo a služby vládam pri tvorbe politík a systémov na riadenie migračných tokov, buduje ich kapacity v oblasti migrácie a pomáha im pri hľadaní praktických riešení širokého spektra migračných tém. IOM poskytuje tiež konkrétnu pomoc pri presídľovaní utečencov z krízových oblastí, migrantom pri integrácii v novej krajine, obetiam obchodovania s ľuďmi, migrantom pri návrate do krajiny pôvodu a pri reintegrácii po návrate domov, humanitárnu pomoc v ľuďom v núdzi zasiahnutých vojnovými konfliktmi a prírodnými katastrofami, vrátane utečencov a vnútorne vysídlených osôb.

V súčasnosti má IOM 165 členských štátov a ďalších osem štátov má štatút pozorovateľa. Najvyšším rozhodovacím orgánom je Rada IOM, v ktorej majú zastúpenie jej členské štáty. Podrobnejšie informácie o činnosti IOM vo svete poskytuje webová stránka www.iom.int a o IOM na Slovensku webová stránka www.iom.sk.

Slávnostný podpis zmluvy medzi OSN a IOM sa uskutoční počas Summitu o riešení rozsiahleho pohybu utečencov a migrantov, ktorý sa koná v rámci 71. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Zúčastňujú sa na ňom najvyšší predstavitelia štátov a vlád, ministri, lídri OSN, zástupcovia občianskej spoločnosti, súkromného sektora, medzinárodných organizácií, akademickej sféry a ďalší.

Summit bude rokovať o spoločnom prístupe krajín k humánnemu a koordinovanému riešeniu rozsiahlej migrácie a vytvorenia systému, ktorý bude zodpovednejšie reagovať na rozsiahly pohyb utečencov a migrantov. Viac informácií je dostupných na webovej stránke summitu http://refugeesmigrants.un.org/.

Na svete je dnes viac ako 244 miliónov medzinárodných migrantov, ktorí z rôznych dôvodov opustili svoju krajinu. Ďalšie vyše trištvrtiny miliardy ľudí na svete migruje v rámci svojej krajiny. Podľa Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov je vo svete vyše 65 miliónov utečencov, žiadateľov o azyl a vysídlených osôb – ľudí, ktorí boli nútení upustiť svoje domovy a uniknúť pred vojnou, ozbrojenými konfliktmi, násilím, chudobou, prírodnými katastrofami či z prostredia, ktoré sa stalo vplyvom klimatických zmien neobývateľným.

Živé vysielanie z priebehu summitu s podpisom zmluvy bude dostupné 19. septembra 2016 od 14.30 na webovej http://webtv.un.org, záznam zo summitu na http://webtv.un.org/meetings-events a fotografie zo summitu na www.unmultimedia.org/photo/.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Návraty migrantov z EÚ budú témou konferencie EMN Pozor na obchodovanie s ľuďmi pri cestovaní a práci v zahraničí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.