Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júna 2016 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Pozor na obchodovanie s ľuďmi pri cestovaní a práci v zahraničí

Bratislava, 1. júna 2016 – Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) spustila novú webovú stránku www.bezpecnecestovanie.iom.sk. Je určená pre všetkých, ktorí cestujú alebo chcú pracovať v zahraničí. Stránka upozorňuje aj na riziká obchodovania s ľuďmi a radí, ako sa nestať obeťou moderných otrokárov a čo robiť v krízovej situácii.

„Každý, kto cestuje do zahraničia za prácou bez dostatočných informácií, sa vystavuje riziku, že sa stane obeťou obchodovania s ľuďmi. Webová stránka ponúka užitočné rady, ako bezpečne vycestovať, ako si nájsť prácu v zahraničí, naplánovať pobyt, ale aj kde hľadať v prípade potreby pomoc,“ vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v SR.

Okrem poradenstva IOM vzdeláva odborníkov o tom, ako zvyšovať povedomie ohrozených skupín o rizikách obchodovania s ľuďmi a ako identifikovať obete moderných otrokárov. V roku 2015 IOM školila 22 konzulárnych pracovníkov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) a ďalších 130 pracovníkov Centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, detských domovov, reedukačných a nízkoprahových zariadení a terénnych sociálnych pracovníkov z celého Slovenska. Účastníci školení, ale aj pedagógovia, preventisti a široká verejnosť môžu v svojej praxi v rámci vzdelávania na školách a ohrozených cieľových skupín okrem zdrojov na stránke www.bezpecnecestovanie.iom.sk využiť aj aktualizovanú brožúru Ako sa nestratiť vo svete a nový tréningový manuál Prevencia obchodovania s ľuďmi, ktoré IOM vydala v roku 2016 a sú voľne dostupné na webovej stránke www.iom.sk.

V manuáli sú obsiahnuté základné informácie o problematike obchodovania s ľuďmi a konkrétne aktivity, prostredníctvom ktorých možu vytvoriť zaujímavý program s informáciami pre mladých ľudí o hrozbe obchodovania s ľuďmi a o rizikách práce v zahraničí, poskytnúť im rady ako bezpečne cestovať a odporúčania, ktoré im pomôžu vyvarovať sa pasci obchodníkov s ľuďmi. Užitočné rady na cesty a hľadanie si práce v zahraničí nájdu mladí ľudia v brožúre Ako sa nestratiť vo

IOM pokračuje vo vzdelávaní odborníkov aj v roku 2016. V spolupráci s Informačným centrom na boj proti obchodovaniu s ľuďmi prevenciu kriminality Ministerstva vnútra SR (MV SR) a MZVEZ SR pracovníci IOM uskutočňujú školenia konzulárnych pracovníkov na posilnenie súčinnosti orgánov SR pri pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi.

IOM na Slovensku poskytuje priamu pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi od roku 2006. Tieto služby sú určené občanom slovenského pôvodu, ktorí sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi v inej krajine. IOM pomáha tiež migrantom, ktorí sa stali obeťami obchodovania na Slovensku, resp. boli vykorisťovaní v zahraničí a nachádzajú sa na Slovensku.

Do konca apríla 2016 IOM asistovala pri návrate do krajiny pôvodu 118 obetiam, ktoré sa rozhodli vstúpiť do národného Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. Pracovníci IOM zabezpečujú obetiam poradenstvo pred ich návratom a následne uskutočnia ich bezpečný návrat. Po návrate do domovskej krajiny môžu obete obchodovania s ľuďmi využiť ďalšie služby, ktoré poskytujú miestne mimovládne organizácie.

Vzdelávanie odborníkov v prevencii obchodovania s ľuďmi a prípravu a tlač tréningového manuálu Prevencia obchodovania s ľuďmi finančne podporilo MV SR. Aktualizáciu brožúry Ako sa nestratiť vo svete, spustenie webovej stránky www.bezpecnecestovanie.iom.sk a grafický dizajn tréningového manuálu Prevencia obchodovania s ľuďmi finančne podporilo Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Bratislave.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete a humanitárnych transferov utečencov. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Lekársky triler Nočná služba. Robin Cook v skvelej forme Bicykel si nemusíte poisťovať pre prípad krádeže – všetko máte kryté v rámci poistenia domácnosti. Dokonca aj škody, ktoré spôsobíte iným ako cyklista

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.