Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Zamestnávanie nízkopríjmových bude lacnejšie

BRATISLAVA 12. novembra –

Vláda dnes dala na pripomienkové konanie paragrafové znenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) na zdravotné odvody. Na úrovni minimálnej mzdy (MM) plne kompenzuje dodatočné náklady práce z jej zvýšenia v roku 2015. Reforma má ambíciu pozitívne ovplyvniť zamestnávanie a záujem o zamestnanie sa ľudí s nižšími zručnosťami a v menej rozvinutých regiónoch. Vďaka vyššej čistej mzde sa zvýši ponuka práce. Zvýšený dopyt po pracovnej sile očakávame zo znížených nákladov práce nad úrovňou minimálnej mzdy.

Sekundárnym pozitívnym vplyvom budú vyššie disponibilné príjmy nízkopríjmových domácností a tým rast ich spotreby. Čistá minimálna mzda vzrastie medziročne o 32 eur za mesiac, čo ju posunie nad hranicu chudoby. Opatrenie pozitívne ovplyvní viac ako pol milióna zamestnancov, pri odhadovaných fiškálnych nákladoch vo výške 146 mil. eur.

Vysoká miera nezamestnanosti s výraznými rozdielmi medzi regiónmi predstavuje dlhodobý problém slovenského trhu práce. Európska komisia i OECD odporúčajú viaceré opatrenia na podporu a zlepšenie slovenského trhu práce. Jedným z najdôležitejších je zníženie daňového zaťaženia nízkopríjmových pracovníkov. Daňové zaťaženie dosahuje v prípade jednotlivca s nízkym príjmom až 35,7 %, čo je výrazne nad priemerom OECD krajín (7 percentuálnych bodov).

Náš analytický komentár k tomuto návrhu spolu so základnými prepočtami vplyvov nájdete na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9878

Martin Filko

Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.