Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. júna 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: V znamení historicky najlepšieho odhadu daňových príjmov

BRATISLAVA 25. júna –

Predbežné daňové a odvodové príjmy verejnej správy boli v roku 2013 v porovnaní so schváleným rozpočtom vyššie o 11 mil. eur (0,1% rozpočtovaných príjmov). Uvedený výsledok znamená pre IFP historicky najnižšiu odchýlku rozpočtovaných príjmov od skutočnosti. Analytický pohľad na plnenie daňových príjmov ukazuje, že negatívny makroekonomický vývoj bol plne kompenzovaný úspešnejším výberom, najmä DPH.
Daňové príjmy verejnej správy v akruálnej metodike boli na rok 2013 rozpočtované v celkovej výške 20 088 mil. eur. Ich odhad bol v decembri 2012 posúdený členmi VpDP ako realistický. Dnes odhadujeme, že príjmy v roku 2013 dosiahli 20 099 mil. eur, čo je o 11 mil. eur (0,1%) viac, ako sa rozpočtovalo. Pôvodné konzervatívne očakávania ohľadne efektívnych daňových sadzieb, ktoré nebrali do úvahy vtedy začínajúci boj proti daňovým únikom, podhodnotili prognózu o 359 mil. eur (1,8% rozpočtovaných príjmov). Optimistický pohľad na vývoj makra naopak prognózu pomýlil o -449 mil. eur (-2,2%). Iné faktory sa na celkovom rozdiele podieľali 101 mil. eur (0,5%)
Pozitívnu odchýlku od rozpočtu zaznamenal vývoj DPH (6,2%), ktorý viac než úplne kompenzoval nenaplnenie prognózy pri zvyšných daniach. K najvýraznejšiemu nadhodnoteniu odhadu došlo u DPFO z podnikania (-36,2%) a zrážkovej dane (-3,7%).
Podrobnosti nájdete v našom komentári na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9660

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.