Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. apríla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Recesia v eurozóne pomýlila prognózu na 2013

BRATISLAVA 2. apríla –

Poslaním IFP je vytvárať kvalitné a kredibilné ekonomické analýzy pre slovenskú vládu a verejnosť. Aby také naozaj boli, pravidelne vyhodnocujeme ich úspešnosť voči ekonomickej realite, ale aj odhadom iných domácich a zahraničných inštitúcií. Je to dôležité kvôli transparentnosti, ale aj preto, aby sme sa neustále zlepšovali. V komentári, ktorý nájdete na tejto linke, nájdete vyhodnotenie oficiálnej makroekonomickej prognózy zo septembra 2012, na ktorej bol postavený rozpočet verejnej správy na roky 2013-2016:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9602

Prognóza IFP na rok 2013 bola oproti skutočnosti optimistická. Rast HDP, očakávaný na úrovni 2,1%, dosiahol 0,9 %. Rast v zahraničí bol výrazne slabší oproti predpokladom a pridal sa k nemu aj nižší než očakávaný rast cien. Hodnota indexu pre prognózy MF SR v roku 2013 dosiahla 1,019, makroekonomické ukazovatele vážené ich významom pre daňové príjmy prekročili prognózované hodnoty o 1,9 %. Porovnateľne nadhodnotili prognózu aj členovia Výboru pre makroekonomické prognózovanie a zahraničné inštitúcie. Medián prognóz členov Výboru bol tiež nadhodnotený, index prognózy dosiahol 1,017.
Môžu za to exogénne vplyvy. Po očistení o zmeny najdôležitejších vstupov do prognózy – zahraničného dopytu a štruktúry a veľkosti konsolidačných opatrení – nadhodnotila skutočná chyba prognózy makroekonomické základne daní len o 0,1%.
Po výbore pre daňové prognózy v júni 2014 podobným spôsobom vyhodnotíme oficiálnu daňovú prognózu, na ktorej bol založený rozpočet 2013-206.

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.