Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. novembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Q3 makro podľa prognózy, revízia nominálneho HDP

BRATISLAVA 14. novembra (SITA) –

Pohľad Inštitútu finančnej politiky na zverejnené údaje Štatistického úradu SR

Ekonomika v Q3 vzrástla v súlade s očakávaniami.
Revízia HDP spolu s nízkym rastom cien znížili nominálnu úroveň HDP

Vývoj v Q3
– Podľa predbežného odhadu Štatistického úradu SR, ekonomika v 3. štvrťoku medziročne vzrástla o 0,9%. Rast HDP pokračuje aj v medzikvartálnom vyjadrení na úrovni 0,2% (sezónne očistený údaj). Prognóza IFP zo septembra očakávala o niečo pomalší rast (0,1% medzikvartálne).
– Zamestnanosť sa v porovnaní s očakávaniami vyvíjala mierne lepšie. Zamestnanosť medziročne poklesla o 0,9% a v medzikvartálnom vyjadrení stagnuje (sezónne očistený údaj), čo je mierne lepšie ako sme očakávali (-1,1% medziročne, septembrová prognóza).
– V treťom kvartáli bol nižší rast cien než sa pôvodne predpokladalo. Deflátor HDP sa zvýšil len o 0,2% (1,5% v druhom kvartáli 2013).
– Detailná štruktúra spolu so spresneným odhadom rastu bude známa až na začiatku decembra. Podľa mesačných údajov za tretí kvartál sa už dnes ukazuje, že saldo zahraničného obchodu sa vyvíjalo nad očakávania, a to kvôli slabšiemu importu. To naznačuje slabší domáci dopyt po dovezených statkoch.

Revízia
– Spolu s novými predbežnými údajmi za tretí štvrťrok ŠÚ SR zverejnil aj revízie dát národných účtov v predošlom období. Z revízií vyplýva, že slovenská ekonomika rástla v rokoch 2011 a 2012 o 0,2 p.b. pomalšie, než sa predpokladalo (medziročne, reálne aj nominálne). Za prvý polrok 2013 boli rasty revidované minimálne, v bežných aj stálych cenách sa znížili o 0,1 p.b.
– Revízia národných účtov prebieha štandardne každý rok a zverejňuje sa spolu so zverejnením národných účtov za tretí štvrťrok príslušného roka (november) v prípade štvrťročných národných účtov, resp. o mesiac skôr v prípade ročných účtov. Naposledy takáto úprava prebehla v novembri 2012. Revízne úpravy berú do úvahy nové informácie a spresnenia zdrojových dát a zapracovávajú informácie z ročných výkazov a tak aktualizujú predbežné kvartálne údaje.

Vplyv na rozpočtové ukazovatele
– Najnovšie údaje sú v súlade so septembrovou prognózou MF SR reálneho rastu HDP na rok 2013, no znižujú nominálnu úroveň HDP. Pri jednoduchej úprave prognózy MF SR o nové údaje by bol nominálny HDP nižší o 700 mil. eur (asi 1% HDP) v roku 2013 a 900 mil. eur v roku 2014.
– Úprava nominálneho HDP pre rok 2013 a 2014 má vplyv aj na fiškálne indikátory. Úprava HDP má minimálny vplyv na saldo rozpočtu verejnej správy, deficit by sa zhoršil iba o 0,03 p. b. HDP v oboch rokoch. Vplyvom poklesu menovateľa, nominálneho HDP, však stúpne podiel hrubého dlhu verejnej správy na HDP o 0,5 p.b. HDP v roku 2013.

HDP za 3Q 2013 v eurozóne sa podľa očakávaní rast spomalil
– Slovensko je 11. najrýchlejšie rastúca ekonomika v EU28 v medzikvartálnom vyjadrení a 8. najrýchlejšia ekonomika v medziročnom vyjadrení. Slovensko bola tiež najrýchlejšie rastúca ekonomika eurozóny medziročne a piata najrýchlejšie rastúca medzikvartálne.

– Podľa predbežného odhadu o treťom kvartáli 2013 ekonomika eurozóny vzrástla o 0,1% (2Q rast o 0,3%). V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 0,4% (-0,6% v 2Q). Ide iba o mierny rast blízky stagnácii po tom ako v druhom kvartáli došlo k ukončeniu recesie. Vývoj za tretí kvartál je mierne horší ako očakávala jesenná prognóza EK (odhad podľa EK – eurozóna 0,2%). Najrýchlejší rast z krajín eurozóny zaznamenalo Fínsko spolu Estónskom (0,4%), nasledované Nemeckom (na úrovni 0,3%). Vo väčšine ostatných krajín bol zaznamenaný mierny rast s výnimkou Francúzska a Talianska (-0,1%). Prekvapivo nízky rast zaznamenala aj ČR (-0,5%, EK očakávala rast 0,4%).

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.