Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. mája 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Prvý odhad medzery na dani z nafty a benzínu

BRATISLAVA 29. mája –

Aj vďaka analýze daňových únikov na DPH sa nám v ostatných rokoch podarilo zlepšiť úspešnosť výberu tejto dane. Našou ambíciou je pozrieť sa analytickou optikou aj na ostatné dane. Dnes sme zverejnili manuál spolu s prvými výsledkami, v ktorom sa bližšie venujeme únikom na dani z minerálneho oleja.

Daňovú medzeru na dani z minerálneho oleja sme pre rok 2014 odhadli na úrovni 397 mil. eur, čo je 27 % z potenciálneho výnosu na tejto dani.

Ušlý výnos na dani sme identifikovali pomocou prístupu zhora nadol, ako rozdiel celkovej (potenciálnej) spotreby benzínu a nafty a skutočného výnosu dane vybraného Finančnou správou SR. Pod celkovou spotrebou rozumieme spotrebu pohonných látok, ktorá zodpovedá počtu najazdených kilometrov všetkými vozidlami na území SR a ich priemernej spotrebe. Zdrojom týchto údajov sú technické a emisné kontroly vozidiel registrovaných v SR, dáta z mýtneho systému a údaje z registra vozidiel.
Informácie o skutočnom výnose pochádzajú z daňových priznaní od Finančnej správy SR. V súčasnosti nie je daňová medzera štruktúrovaná, resp. cezhraničné nákupy a doruby na dani sú súčasťou daňovej medzery.

Daňová medzera je vyčíslená osobitne pre benzín a osobitne pre naftu. Ušlý výnos z nafty je vyšší, navyše s výraznejšie rastúcim trendom ako v prípade benzínu.

Manuál, ktorý nájdete na tejto linke, prezentuje úvodný výpočet medzery, ktorý plánujeme každoročne revidovať na základe najnovších dostupných informácií:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10192

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.