Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Predpoklady anuít a rozdiely medzi nimi

BRATISLAVA 19. januára –

V piatok prebehlo pracovné stretnutie medzi NBS, ministerstvom práce a IFP. Dovoľte nám doplniť detailnejšie informácie o odhadovanej výške anuít (doživotných dôchodkov) z druhého piliera. Ukázalo sa, že hoci sa naše modely a metodiky výpočtu odlišujú, dávajú pri použití rovnakých vstupných predpokladov podobné výsledky. Rozdiely pri náhľade na férovú výšku anuít môžu preto vznikať z rozdielnych predpokladov (hlavne o demografii a zhodnotení aktív), o ktorých je možné viesť rozumnú diskusiu.

Pre ilustráciu, porovnajme si odhady mesačného dôchodku pre skutočného žiadateľa, ktorý má 59 rokov a našetrenú sumu 21 500 eur:

– Základný scenár IFP podľa úmrtnostných tabuliek ŠÚ SR a technickej miery zhodnotenia NBS (zhodnotenie 1,9% ročne, vek dožitia 81 rokov, 5% marža poisťovne, započítaný efekt dedenia) – 92,8 eur

– Konzervatívny scenár IFP (zhodnotenie 1,5% ročne, vek dožitia 83 rokov, 5% marža poisťovne, započítaný efekt dedenia) – 82,7 eur.

– Pre porovnanie, trojmesačný priemer výnosov 19-ročného slovenského štátneho dlhopisu je 2,1 percenta, 15-ročného 1,92 percenta.

– Najlepšia z reálnych ponúk na tento dôchodok z Centrálneho informačného ponukového systému bola 82,0 eur, čo je iba o málo menej, ako odhad IFP pri konzervatívnejších predpokladoch. Rozdiely oproti skutočným ponukám druhých dvoch poisťovní zostávajú výrazné.

Implicitné marže jednotlivých poisťovní pri základnom aj konzervatívnom scenári sa navzájom veľmi odlišujú.

Keďže rozdiely v ponúkaných anuitách sú výrazné, pre dosiahnutie čo najvyššieho dôchodku je pre sporiteľov kľúčové zvoliť si v CIPS najvýhodnejšiu ponuku. Porozumeniu, ktorá to je, aj debate o férových výškach doživotných dôchodkov by pomohlo, keby poisťovne zverejnili aspoň základné parametre, ktoré pri svojich výpočtoch použili – predpokladanú dobu dožitia a očakávaný výnos aktív. Transparentnosť v týchto parametroch voči odbornej verejnosti, médiám a dôchodcom by tiež v konkurenčnom prostredí pravdepodobne viedla k spravodlivejším doživotným dôchodkom.

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.