Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Plnenie pravidla vyrovnaneho rozpoctu

BRATISLAVA 1. decembra –

Podľa novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy (transpozícia tzv. fiškálneho kompaktu) je Slovensko povinné plniť pravidlo vyrovnaného štrukturálneho rozpočtu. Ministerstvo financií zároveň vyhodnocuje, či za uplynulý rok nenastala výrazná odchýlka v plnení tohto pravidla.

Hodnotenie konštatuje, že v roku 2013 nedošlo k výraznej odchýlke. Slovensko síce nedosahovalo vyrovnaný rozpočet, ale nachádzalo sa na konvergenčnej ceste k nemu. Konsolidačné úsilie bolo výrazne vyššie, než požadoval fiškálny kompakt a vývoj upravených verejných výdavkov spĺňal výdavkové pravidlo. Zároveň nenastala v roku 2013 žiadna zo skutočností, ktoré možno považovať za výnimočnú okolnosť. Ministerstvo financií preto nenavrhuje spustiť korekčný mechanizmus.

V súlade s pravidlami fiškálneho kompaktu sa Slovensko zaviazalo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v podobe štrukturálneho deficitu 0,5 % HDP v roku 2017. V roku 2013 dosiahol štrukturálny deficit 2,2 % HDP, z čoho vyplýva povinnosť jeho medziročného znižovania dostatočným tempom. Oproti roku 2012 sa štrukturálny deficit znížil o 1,8 p.b. Konsolidácia presiahla požadované konsolidačné úsilie až o 1,3 % HDP. Výdavkové pravidlo, ktoré hodnotí, či tempo rastu výdavkov zodpovedá priemernému rastu potenciálu ekonomiky, bolo taktiež splnené s dostatočnou rezervou.

Táto správa aktualizuje vyhodnotenie plnenia pravidla o vyrovnanom rozpočte z júna 2014. Riadi sa novou národnou metodikou, ktorá lepšie zohľadňuje národné špecifiká. Národnou metodikou sa hodnotí rozpočtová pozícia za ukončený rok. Zámerom je vyjadriť tzv. „skutočný“ resp. národný štrukturálny deficit, ktorý by lepšie odrážal ekonomický vývoj v SR.

Na základe tejto metodiky sa aktualizuje výpočet štrukturálneho salda, ktoré sú pre vyhodnotenie fiškálneho kompaktu kľúčové. Vychádza sa z nového odhadu cyklickej zložky a rovnako došlo k prehodnoteniu jednorazových opatrení. Metodické zmeny, ktoré odrážajú snahu lepšie zachytiť skutočný ekonomický vývoj SR, boli konzultované s RRZ.

Prechod na národnú metodiku predstavuje prvý krok ku zrozumiteľnejšiemu hodnoteniu požiadaviek fiškálneho kompaktu. MF SR plánuje pokračovať v analytickom aj metodickom zbližovaní s RRZ za účelom zvyšovania transparentnosti národnej metodiky.

Aktuálne hodnotenie je spracované na základe novej transparentnejšej metodike národných účtov (ESA 2010), ktorá priniesla oproti aprílovej notifikácii aj miernu revíziu HDP a dlhu a deficitu verejnej správy.

Hodnotenie nájdete na tejto linke:

https://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=9664&documentId=12679

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.