Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. novembra 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Nowcasting cien potravín

BRATISLAVA 30. novembra –

Digitálna doba prináša inovatívne možnosti, ako pristúpiť k tzv. nowcastingu, čiže prognózovaniu súčasného vývoja ekonomiky, resp. jej veľmi blízkej budúcnosti. S použitím verejne dostupných údajov internetového obchodu maloobchodného reťazca Tesco (podľa tržieb najväčší maloobchodný reťazec pôsobiaci na Slovensku), IFP pilotne agreguje ceny potravín do indexu spotrebiteľských cien podľa váh spotrebiteľského koša, ktoré používa ŠÚSR.

Údaje sú denne aktualizované a automaticky opravované o chyby. Okrem štandardných cenových podkategórií sme vytvorili subindex cien potravín, ktorých sa týka zníženie sadzby DPH od januára 2016. To umožňuje monitorovať vývoj cien týchto tovarov pred, počas a po účinnosti tohto legislatívneho opatrenia v reálnom čase. Z dôvodu zložitejšieho IT riešenia, je nowcasting cien potravín dostupný na alternatívnej webovej stránke inštitútu www.institutfinancnejpolitiky.sk

Pre viac informácií pozrite nasledujúcu webovú linku:

http://www.institutfinancnejpolitiky.sk/_sub/sandbox/apps/kostovarov/index_spotr_cien.php

Vaše prípadné otázky radi zodpovieme,

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.