Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. januára 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: MRKVA vie, co sa deje v ekonomike

BRATISLAVA 20. januára –

Inštitút finančnej politiky niekoľkokrát ročne pripravuje oficiálnu vládnu prognózu vývoja ekonomiky na najbližšie štyri roky. Naším najdôležitejším nástrojom pre prognózovanie je preto strednodobý makroekonomický model. No prvé signály o aktuálnom vývoji ekonomiky prinášajú už mesačne zverejňované ukazovatele ako sú tržby, produkcia, zamestnanosť, zahraničný obchod, či výsledky z ekonomických prieskumov. Preto IFP vyvinul krátkodobý model HDP, ktorý na ich základe odhaduje vývoj ekonomiky na nasledujúci polrok. Volá sa MRKVA (Model pre Reálny Krátkodobý Výhľad Ekonomickej Aktivity).

IFP či ministerstvo financií má podľa ducha ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti zverejňovať iba prognózy schválené Výborom pre makroekonomické prognózy. Konkrétne makroekonomické veličiny, ktoré sú výsledkom krátkodobého modelu preto nebudeme publikovať. Chceme však, aby mala verejnosť k dispozícii pravidelné, zrozumiteľné informácie o tom, ako sa ekonomika vyvíja, aj medzi našimi prognózami. Každý mesiac preto zverejníme vyčíslenie rizík pre jednotlivé makroekonomické ukazovatele voči poslednej prognóze.

Podrobnejší komentár nájdete na tejto linke:

http://finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9508

A technický manuál tu:

http://finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9506

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;me

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.