Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júla 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Makroprognóza 2012 realistická, daňová prognóza optimistická

BRATISLAVA 9. júla (SITA) –

Aj v týchto turbulentných časoch, a najmä v nich, má zmysel spätne vyhodnocovať presnosť našich makroekonomických a daňových prognóz. Je to dôležité nielen kvôli transparentnosti prípravy verejných rozpočtov, ale aj pre zlepšovanie ich kvality.
Makroekonomická prognóza IFP na rok 2012 bola realistická. Vývoj v zahraničí bol síce oveľa slabší ako sa pôvodne predpokladalo, a aj vývoj domácej ekonomike zaostal za očakávaniami. Napriek tomu headlinový rast HDP prekonal predpoklady. Významnou mierou k tomu prispel zahraničný obchod, ktorého saldo v súčasnosti dosahuje historické hodnoty. Export rástol nad očakávania aj napriek zhoršeniu zahraničného dopytu, čomu pomohla predovšetkým nová automobilová výroba.

Podrobnosti nájdete na tejto linke: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8975

Daňové a odvodové príjmy v roku 2012 IFP naopak na jeseň 2011 nadhodnotil. V porovnaní so schváleným rozpočtom verejnej správy boli predbežné príjmy nižšie o 482 mil. eur (2,6% rozpočtovaných príjmov). Po zohľadnení faktorov mimo kontroly IFP (+237 mil. eur) a odlišného vývoja makroprostredia (-167 mil. eur) predstavovalo nadhodnotenie odhadu 552 mil. eur (3% z rozpočtovaných príjmov). Dlhodobý cieľ chybovosti do 2% rozpočtu sa nepodarilo dosiahnuť.

Podrobnosti nájdete na tejto linke: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8976

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.