Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. apríla 2014 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Index bankových poplatkov v marci prudko vzrástol

BRATISLAVA 17. apríla –

Na IFP sme presvedčení, že najlepší dezinfekčný prostriedok je slnečné svetlo. Po zverejňovaní pravidelných informácií o výkonnosti druhého a tretieho dôchodkového piliera, a o vývoji na finančných trhoch, sme sa rozhodli zvýšiť zrozumiteľnosť a transparentnosť poplatkovej politiky slovenských bánk. Pripravili sme preto Index bankových poplatkov, ktorý budeme zverejňovať pravidelne, raz mesačne.
Celkový index retailových bankových poplatkov od januára do mája 2014 mierne vzrástol. Rast indexu spôsobila najmä zásadnejšia úprava spoplatnenia balíkov Tatra banky, ktorá vstúpila do platnosti v marci. Každomesačný pokles indexu, okrem marca, bol naopak spôsobený úpravami cenníkov J&T banky, Slovenskej sporiteľne, Unicredit a stavebnej sporiteľne Wustenrot.
Výnosy z poplatkov a provízií pre retailový sektor predstavovali v roku 2013 takmer 275 mil. €. Doteraz neexistoval relevantný ukazovateľ, ktorý by dokázal odpovedať na otázky, ako sa menia poplatky bánk v čase – či banky ceny za svoje služby znižujú alebo zvyšujú a akým tempom. Bankové služby zahrnuté v spotrebnom koši spotrebiteľskej inflácie (CPI) sú zjednodušené a nedokážu poskytnúť relevantné odpovede.
Index bankových poplatkov slúži ako indikátor pre porovnanie celkovej výšky poplatkov fyzických osôb – nepodnikateľov za služby bánk v čase. Hovorí tak o tom, ako sa vyvíjajú poplatky celého sektora, ako aj jednotlivých bánk. Teda či bankový sektor a jednotlivé banky poplatky znižujú alebo zvyšujú. Účelom tohto indexu nie je porovnávať obsah a kvalitu bankami poskytovaných produktov a služieb, ceny medzi bankami ani zisťovať mieru nákladov pre individuálneho klienta.
Index budeme publikovať tretí týždeň každého mesiaca na základe aktuálneho cenníka a údajov, ktoré podľa novej vyhlášky o predkladaní údajov o poplatkoch uvedených v cenníkoch pre fyzické osoby – nepodnikateľov bankami a pobočkami zahraničných bánk poskytujú na Slovensku pôsobiace banky ministerstvu financií. Význam každého poplatku z cenníkov bánk je stanovený jeho váhou zostavenou na základe súhrnných údajov o tržbách za jednotlivé poplatky. Vďaka informáciám od jednotlivých bánk tak už vieme zhodnotiť závažnosť zmien každého poplatku.
V prílohe nájdete detailnú správu o vývoji bankových poplatkov pre fyzické osoby – nepodnikateľov od januára do mája 2014, spolu s metodikou výpočtu jednotlivých indexov, ako aj celkového indexu. V priebehu dnešného dňa bude zverejnená aj na webe IFP na tejto linke:

https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9621

Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.