Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. októbra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Dlh v Q2 na 58% HDP, do konca roka klesne pod 55% HDP

BRATISLAVA 23. októbra (SITA) –

Maastrichtský dlh Slovenska v 2. kvartáli vzrástol v porovnaní s prvým kvartálom z 54,8% HDP na 58,0% HDP. Ku koncu roka 2013 sa očakáva postupný pokles výšky dlhu na úroveň 54,3% HDP. Dovoľte k tomu zopár poznámok:

– Hlavnými faktormi prispievajúcimi k nárastu dlhu v prvom polroku 2013 boli emisie štátnych dlhopisov vo výške 6 965 mil. eur a štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) vo výške 250 mil. eur.

– Nárast emisií sa súčasne prejavil aj v zvýšení hotovostnej rezervy z hodnoty 3,2 mld. eur koncom roka 2012 na 6,3 mld. eur na konci druhého kvartálu. Rezerva na konci obdobia pokrývala potreby na financovanie štátu počas 9 mesiacov, dlhodobý priemer bol 4 mesiace.

Ku koncu roka 2013 sa očakáva postupný pokles výšky dlhu na úroveň 54,3% HDP, čo zodpovedá zníženiu o 2 mld. eur. Prognóza dlhu na rok 2013 ostáva nezmenená.

– Hlavnými faktormi, ktoré prispejú k poklesu, sú riadne splátky dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok v sume 1,5 mld. eur a plánované predčasné odkupy vo výške 1,4 mld. eur.

– V 2. polroku sa predpokladajú emisie dlhopisov a ŠPP v celkovej výške 362 mil. eur, ako aj prijatie úverov vo výške 350 mil. eur.

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.