Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Daňovo-odvodová prognóza na roky 2013-2016

BRATISLAVA 8. februára (SITA) –

Pred pár desiatkami minút sme na tlačovke predstavili našu novú daňovo-odvodovú prognózu na roky 2013-2016. Daňové a odvodové príjmy by mali v roku 2013 v porovnaní so schváleným rozpočtom klesnúť o 0,5 % HDP a v roku 2015 až o 1,3% HDP. V roku 2013 tento pokles predstavuje 361 mil. eur. Dôvodom pre negatívnu revíziu príjmov je najmä zhoršený výhľad makroekonomického vývoja. Časť prepadu úspešnosti výberu DPH v roku 2012 bola spôsobená optickým navýšením jej výnosu v roku 2011 o 179 mil. eur spôsobeným neskorším vracaním jej nadmerných odpočtov. Aktualizovaná prognóza bola členmi Výboru pre daňové prognózy hodnotená ako realistická.
Podarilo sa nám tiež vysvetliť významnú časť prekvapivo nepriaznivého vývoja dane z pridanej hodnoty v roku 2012. Veľkú časť (41%) je možné vysvetliť nadhodnotením akruálneho výnosu v roku 2011, ktorý sa premietol do odhadu v roku 2012, a bol spôsobený neskorším vracaním jej nadmerných odpočtov. Ďalších 13% je vysvetlených rozdielom medzi aktuálnym odhadom akruálneho výnosu na základe aktuálnej metodiky posunutého cashu a odhadom podľa spresnenej metodiky. Tento rozdiel je na základe dostupných údajov konzervatívne odhadnutý na 58,3 mil. Eur. Zvyšných nevysvetlených 217,5 mil. Eur (bude sa meniť v závislosti od zmeny vplyvu zvýšenia akruálneho výnosu v roku 2012 z titulu zmeny metodiky) bude reprezentovať dlhodobý problém s elasticitou DPH.

Celú prognózu aj s komentárom nájdete na tejto linke:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8838

Veľa technických podrobností o problémoch štatistiky o DPH aj návrhy riešení nájdete na tejto linke (ktorá uvádza nový typ technických a metodických publikácií, „Manuál IFP“):
http://finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8837

Martin Filko
Inštitút finančnej politiky MF SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

me

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.