Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2013 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Dane lepšie o 0,5% HDP

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) –

Oproti našej septembrovej prognóze zvyšujeme odhad daňových a odvodových príjmov o 154 mil. eur (0,2% HDP) v roku 2013 a o viac než 350 mil. eur (0,5% HDP) v 2014-16. K vyššej prognóze prispel najmä zlepšený výber DPH a nové legislatívne opatrenia.
V roku 2014 idú asi tri pätiny zlepšenia (217m eur) na vrub lepšej úspešnosti výberu, najmä DPH. Po dosiahnutí dna v polovici roka 2012 sa v tomto roku zvrátil dlhoročný trend prepadávania výnosu z DPH. Efektívna daňová sadzba sa po ôsmich rokoch poklesu vrátila na ročnej báze späť na úroveň roka 2010, a na štvrťročnej dokonca na úroveň roka 2009. V tomto roku oproti prognóze z februára získame na lepšej úspešnosti výberu 255m eur.
Dve pätiny zlepšenia (159m eur) prognózy sú spôsobené novou legislatívou. Najvýznamnejšie zmeny sú v zákone o dani z príjmov – zníženie dane z príjmov pre firmy, daňové licencie a zmeny v umorovaní straty, a v odvode zo zisku v regulovaných odvetviach.
Oproti návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2016 je naša nová prognóza pozitívnejšia o 178m eur. Podrobnosti spolu s komentárom nájdete na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9376

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;dn

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.