Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2015 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

IFP: Čo sa za mladi naučíš…

BRATISLAVA 9. januára –

Pozreli sme sa na to, akú šancu na uplatnenie majú absolventi rôznych študijných odborov. Rozdiely v tom, či si absolventi škôl nájdu prácu vo svojom odbore, sú veľmi výrazné. Kým v prípade absolventov medicíny vyše 80 percent nájde uplatnenie v zdravotníctve, v prípade sociálnej práce a environmentálnej ochrany je to menej ako 20 percent absolventov. Výrazný prebytok absolventov oproti dopytu na trhu je v prípade poľnohospodárstva, humanitných vied a prekvapivo aj priemyslu a stavebníctva. Najväčší nedostatok absolventov je v odbore informačných technológií.

Z vysokoškolsky vzdelaných ľudí v odboroch veterinárstvo, medicína, právo a informačné technológie viac ako 90 percent končí na vysokokvalifikovaných pozíciách. Naopak, najmenej (len niečo vyše 50 percent) sa na týchto pozíciách uplatňujú absolventi sociálnej práce a environmentálnej ochrany.

Z našich výsledkov vyplývajú aj niektoré odporúčania:

– Na trhu práce nie je nedostatok pracovníkov s kvalifikáciou pre priemysel, resp. stavebníctvo. Problémom sú skôr ich nedostatočné zručnosti.

– Ak by mali byť niektoré študijné odbory predmetom regulácie, odporúčame sústrediť sa iba na odbory s veľmi nízkou uplatniteľnosťou (sociálna práca, environmentálna ochrana a poľnohospodárstvo).

– Osožná môže byť aj regulácia v prípade študijných odborov, v ktorých absolventi nadobúdajú špecifické zručnosti a vedomosti vedúce k nízkej medziodvetvovej mobilite (lekári, zdravotné sestry, učitelia). Práve pre tieto odbory je ľahké do budúcna odhadovať dopyt, ktorý závisí najmä od demografického vývoja.

– Prípadná podpora zo strany štátu by mala smerovať na odbory s dobrým uplatnením a výrazným nedostatkom absolventov (IT).

– Vo väčšine odborov, ktoré majú priemernú uplatniteľnosť, sa namiesto regulácie či motivácie odporúčame zamerať skôr na posilnenie zručností, ktoré ich študenti získavajú.

Podrobnosti nájdete v našom komentári na tejto linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=10041

Martin Filko
hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

jb;qq

K téme

MPRV SR : Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky MF SR: Hlavným ekonómom na ministerstve financií sa stal Biswajit Banerjee

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.