Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júla 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

ELESKO predstavilo nemeckého kráľa rizlingov

BRATISLAVA 30. júla – Milovníci kvalitnch vín si mohli minulý štvrtok a piatok vychutnať výnimočnú degustáciu v spoločnosti samotného kráľa nemeckých rizlingov. Vinárstvo Dr. Loosena patrí medzi vysoko hodnotené nielen odbornou, tak aj laickou verejnosťou. Hugh Johnson vďaka Loosenovmu vizionárskemu entuziazmu pre Rizling rýnsky zaradil Moselskú oblasť medzi najvýznamnejšie vinárske destinácie 21. storočia.

Dva degustačné večery s originálnou osobnou prezentáciou sa niesli v štýle Wine & Dine, snúbenia vína a jedla. Degustáciu odborne spolu-moderoval Vladimír Hronský, nezávislý enológ. Predskokanom Loosenovej symfónie rizlingov boli vína partnerského vinárstva J. Christopher z Nového sveta. Ovocný, prekvapivo hebký Pinot Noir 2009 príjemne dopĺňal hovädzí tatarák s hriankou. V kontraste s ním vyznel extrémne sviežo, citrusovo pikantný Sauvignon Blanc 2010, ktorého mimoriadnu ovocnosť kyselín ladila v spojení s teľacím jazykom, chrenovým dipom a bielym chlebom.

Terroir Strednej Mosely odštartovali suchý Dr. L Riesling 2011 marhuľovo ovocnej a delikátne jabĺčkovej aromatiky s ľahším minerálnym podtónom v porovnaní s rovnako suchým Groses Gewächs Rieslingom 2010. Z tradičnej kuchyne sa k nim podávali zemiakové knedličky plnené údeným mäsom. K rybiemu menu, ktoré obsahovalo pečeného zubáča s ragú z koreňovej zeleniny, hostia ocenili ovocný Dr. L Riesling 2011. Tajomstvo jedinečného spojenia chuťových zážitkov prezradil vyšší obsah kyselín v kontraste so zvyškovými cukrami a s nízkym obsahom alkoholu. Expresívne medovo-ovocné až nektarinkové tóny zvýraznila skvelá minerálna nota v závere jeho dochuti.

O výnimočnom zrecom potenciáli moselských rizlingov netreba pochybovať. Dôkazom toho bolo nasledujúce párovanie kabinetného rizlingu ročníka 1980 z ďalšieho špičkového terroir Wehlener Sonnenuhr. Tento skvost ešte nedosiahol svoju vrcholovú zrelosť. Tridsaťdva rokov prežitých v jednej fľaši mu pridalo na elegancii, v ktorej sa spája noblesa korenistej aromatiky s koncentrátom zrelého hrozna, všadeprítomných živých kyselín a výnimočnými nuansami podhubia až čerstvých šampiňónov. Aká paralela s fľaškovo zrelými modrými burgundami!

Spotrebitelia, ktorí s radosťou vychutnávajú červené vína odrody Pinot Noir, si rovnako obľúbia vyzrievajúce rizlingy zo srdca Mosely. Na porovnanie k ročníku 1980 hostia ochutnali najmladší kabinetný rizling 2011 z vinohradu Erdener Trepchen (tretie Groses Gewächs z celkovo šiestich Loosenových top terroir v Mosele) s identickým analytickým profilom. K obom vínam sa podávala pomaly pečená špikovaná jelenia rolka s hubovou omáčkou, medovou cibuľkou a karlovarskou knedľou. Dezertnú časť gurmánskeho menu v hoteli Holiday Inn otvorila zverinová paštéta s jablkovo-citrusovým chuntay. Z prírodne sladkých rizlingov k nej Ernst Loosen predstavil Würzgarten Spätlese (neskorý zber) 2010, medovo-broskyňovej vône, medovkovo-herbálnej, bohatej chuti. Sladkému dezertu v tradičnej úprave prešporských šúľancov s makom a slivkovým lekvárom alternoval Rizling výber z hrozna (Auslese) z vinice Wehlener Sonnenuhr, pestovaný na modrej bridlici. Víno prekypovalo koncentrátom ovocných citrusových a broskyňových
vôní, s elegantnou šťavnatou kyselinkou a lahodnými zvyškovými cukrami.

Ernst Loosen navštívil našu krajinu nakrátko. Svojim osobitým šarmom, hodnotnou prezentáciou a výnimočnou ochutnávkou stihol predstaviť jedinečný prierez bohatej ponuky rizlingov s nekompromisným rukopisom zohľadňujúcim tradičné postupy, ale aj expresívne inovácie v kvalite svojho nezabudnuteľného vína. Aj preto mu v roku 2005 časopis Decanter udelil prestížne ocenenie „Man of the Year“. Každoročne ho udeľuje medzinárodná odborná porota a čitatelia osobnostiam, ktoré sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj vinohradníctva a vinárstva vo svetovom meradle.

Spoločnosť ELESKO Trading chce pokračovať v tradícii pozývania svetovouznávaných vinárov na Slovensko a prinášať tak milovníkom vína stretnutia s ďalšími „monarchami“ tohto kráľovského nápoja. Distributérom skvelých vín Ernsta Loosena na Slovensku je Spoločnosť ELESKO Trading. Viac o aktuálnej ponuke sa dozviete na www.eleskotrading.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

BODY ART SHOW 2016 – exhibičná prehliadka bodypaintingu tento piatok Tlačová správa BODY ART SHOW 2016 pred podujatím

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.