Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

ADL vyjadruje obavy z návrhu upravujúceho doplatky za lieky

BRATISLAVA 28. novembra – Zástupcovia sekcie lekárenstva Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) vyjadrujú obavy z pozmeňujúceho návrhu k novele zákona č. 363/2011 Z.z. týkajúceho sa zrušenia vernostných systémov vo verejných lekárňach. Novela by mala umožniť lekárňam znížiť pacientom doplatky zo svojej marže a to až do výšky 50% doplatku.

„Túto formu výmeny kritizovaných vernostných systémov za zľavy z doplatkov vnímame ako veľmi nešťastnú. Reálne z nej môžu profitovať len tzv. sieťové lekárne, ktoré vzhľadom na obstarávané množstvo liekov dokážu pritlačiť farmaceutické spoločnosti k cenám, pri ktorých sa budú schopné vzdať časti svojej marže v podstate bez toho, aby sa ich to výraznejšie dotklo, nakoľko nakupujú vo veľkom. Naopak pre menšie lekárne môže byť táto zmena doslova likvidačná“, uviedla Jaroslava Gatialová, predsedníčka sekcie lekárenstva ADL.

Ako ďalej dodáva, marže na lieky sú už v súčasnosti jedny z najnižších v rámci EÚ, pričom všetky náklady súvisiace s prevádzkou lekární neustále stúpajú. „Menšie lekárne mimo veľkých sietí už nemajú šancu siahať na maržu bez ohrozenia vlastnej existencie“ potvrdila Jaroslava Gatialová.

Problém je aj v tom, že poskytnutím akejkoľvek zľavy, štát stráca na dani z pridanej hodnoty, pretože v prípade poskytnutia zľavy sa daň z pridanej hodnoty počíta až zo sumy po zľave, takže štát môže týmto opatrením strácať značnú sumu finančných prostriedkov, ktoré by mohli byť použité v rámci solidárneho zdravotného systému.

Žiadame preto vedenie MZ SR a tiež poslancov NR SR, aby prehodnotili presadzovanie tohto návrhu do praxe a aby hľadali inú legislatívnu cestu, ktorá by znižovala doplatky pacientom.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Predaj liekov mimo lekární má množstvo otvorených otázok, aj svoje riziká Nový prezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.