Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. marca 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Zníženie poplatkov za správu prospeje výkonnosti d.d.f.

BRATISLAVA 3. marca – V uplynulom roku zaostávali fondy doplnkového dôchodkového sporenia výkonnosťou za fondami starobného dôchodkového sporenia. Podľa hodnotenia Broker Consulting, a.s., za to môžu najmä vyššie poplatky, ktoré si účtovali správcovia doplnkových dôchodkových fondov a tiež opatrné investičné stratégie správcov. To by sa malo podľa predpokladov uvedenej spoločnosti zmeniť.

Maximálne poplatky za správu išli dolu
„Môžeme očakávať rozdielne výnosy príspevkových fondov spôsobené rôznou investičnou stratégiou správcov. Pozitívom je tiež zníženie . poplatkov za správu fondov , ktoré bude mať priaznivý vplyv na výkonnosť všetkých fondov,“ povedal produktový manažér Broker Consulting Tomáš Kročian.
Najlepšie zhodnotenie pre AXA Globálny akciový príspevkový fond

Celkový majetok fondov dosiahol k 31.12.2013 hodnotu 1,35 mld. Eur. Najviac peňazí bolo uložených v príspevkových fondoch vyváženej stratégie, t.j. s malým podielom rizikových cenných papierov. Najlepšie zhodnotenie v roku 2013 dosiahol Globálny akciový príspevkový fond od spoločnosti AXA 7,54%. Naopak najslabší výnos -0,20% priniesol fond Stabilita príspevkový.

Z výplatných fondov najvýkonnejší Stabilita výplatný fond
Opačné poradie dosiahlo zhodnotenie výplatných fondov, z ktorých správcovia vyplácajú poberateľom ich dávky. Tu bol najlepším fondom Stabilita výplatný fond zo svojou výkonnosťou 3,68%. Horšie bol na tom výplatný fond od AXA, ten priniesol výnos len 0,11%. Rozdiel v zhodnotení bol spôsobený najmä rozdielnou investičnou stratégiou fondov, veľkosťou majetku fondu a výškou poplatkov.
Väčšina fondov svoju investičnú stratégiu nenapĺňala na 100% v zmysle štatútu a preto bol podľa Kročiana podiel rizikových aktív menší ako povoľuje štatút fondov: „Vzhľadom na veľkosť majetku fondu niektoré fondy investovali veľmi konzervatívne s veľkým podielom peňažných investícii.“

Hodnotenie fondov za posledné 3 roky
Doplnkové dôchodkové fondy vznikli po transformácii z doplnkového dôchodkového poistenia v roku 2006. Dovtedy doplnkové dôchodkové poistenie, sa muselo zmeniť na doplnkové dôchodkové sporenie. Následne správcovia okrem povinného jedného výplatného fondu a jedného príspevkového fondu vytvorili ďalšie príspevkové fondy zamerané na rôzne investičné stratégie. Tie môžeme v jednoduchosti podľa investičnej stratégie rozdeliť na konzervatívne (investujúce prevažne do dlhopisov a peňažných investícii), vyvážené (s podielom akcií do 50%) a rastové (s podielom akcií vyšším ako 50%).

„Hodnotiť fondy len podľa výkonnosti by nebolo celkom správne. Preto na porovnanie fondov je možné použiť uznávaný ukazovateľ Sharpe Ratio, ktorý sa bežne používa pri hodnotení zahraničných investičných fondov,“ vysvetľuje Tomáš Kročian. Tento ukazovateľ berie okrem výkonnosti fondu do úvahy aj rizikovosť fondu (volatilitu). Okrem toho výkonnosť fondu je porovnávaná s výkonnosťou bez rizikovej prirážky (v našom prípade priemerná výkonnosť štátnych poštových poukážok SR 1,49% p.a.). Vypočítaný koeficient je následne jednoducho porovnateľný medzi fondami. Čím vyššie Sharpe ratio získal daný fond tým lepšie.

Naj za posledné 3 roky je Fond DDS Tatra banky
Najlepším príspevkovým fondom za posledné 3 roky bol fond DDS TB – KONZERVATÍVNY PRÍSPEVKOVÝ d.d.f., ktorý dosiahol síce výkonnosť 2,46% p.a. no pri nízkej volatilite. Veľmi dobrú výkonnosť 5,73%p.a. pri primeranej volatilite dosiahol DDS TB – ZAISTENÝ PRÍSPEVKOVÝ d.d.f. 2017. Najlepším výplatným fondom bol Stabilita výplatný d.d.f., s výkonnosťou 3,23%.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Telemedicína pomohla počas sviatkov tisícom pacientov Nestlé v Prievidzi vyrába viac, vody a energií však spotrebúva menej

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.